Zanim wyślesz komukolwiek swoje bitcoiny, zachowaj ostrożność i sprawdź adres docelowy! Jak sprawdzić adres bitcoin, aby nie zostać oszukanym? Receptę na taki właśnie „ból głowy” zdobędziesz po lekturze niniejszego artykułu…
Ostatnimi czasy coraz więcej słyszymy na temat bitcoinowych oszustw, chociażby w formie giveaway. Istnieją łatwe sposoby sprawdzenia, czy adres bitcoin został zgłoszony jako używany przez oszustów w ramach właśnie takich lub też innych typów oszustw. Okazuje się ,że równie łatwo możemy zgłosić dowolny adres bitcoin powiązany z oszustwem. Jak to zrobić?
Sprawdź na Bitcoin Abuse
Liczba oszustw związanych z bitcoinami gwałtownie rośnie. Wiele z nich polega na prośbie o wysyłanie bitcoinów na podane adresy z obietnicą, że zdeponowane środki wrócą do nadawcy w podwojonej liczbie. Przykładem takiego działania może być chociażby niedawny hack kont na Twitterze.
Przed wysłaniem bitcoinów na adres możesz sprawdzić, czy ten adres został zgłoszony jako używany w oszustwie. Bitcoin Abuse to popularna strona internetowa z publiczną bazą danych adresów bitcoin używanych przez hakerów i przestępców. Na Bitcoin Abuse możesz wyszukać adres bitcoin, zgłosić adres oszustwa i monitorować adresy zgłoszone przez innych.
Jeśli adres bitcoin, którego szukasz w witrynie, został zgłoszony przez inne osoby, witryna wyświetli informacje, takie jak liczba zgłoszeń adresu, data i godzina ostatniego raportu. Wyświetli się również całkowita ilość otrzymanych bitcoinów i liczba transakcji. Będzie również link do Blockchain.info, abyś mógł śledzić transakcje dla adresu. Witryna wyświetli również wszystkie dotychczasowe zgłoszenia, które wiążą się z danym adresem:
Witryna Bitcoin Abuse zawiera również statystyki dotyczące liczby zgłoszonych oszustw związanych z bitcoinami. Tylko w chwili przygotowywania niniejszej publikacji – w sobotę 25-07, godz. 07:20 było już 17 nowych zgłoszeń. Jak do tej pory, tylko w lipcu dokonano 3216 takich zgłoszeń:
Sprawdź na Scam Alert
Jeśli nadal zastanawiasz się, jak sprawdzić adres bitcoin, aby nie zostać oszukanym, zajrzyj na Scam Alert. To uruchomiona stosunkowo niedawno platforma stworzona przez dostawcę usług śledzenia i analizy łańcucha bloków Whale Alert.
Misją serwisu jest „uczynienie blockchain bezpieczniejszym w użyciu dla wszystkich poprzez ujawnianie oszustów i innych przestępców, którzy go wykorzystują”. Zachęcamy użytkowników do „zgłaszania oszustw, kradzieży i fałszywych witryn internetowych z wykorzystaniem łańcucha bloków lub kryptowaluty” – czytamy na oficjalnej stronie serwisu.
Podczas wprowadzania adresu, który został zgłoszony jako używany przez oszustów, witryna natychmiast wyświetli komunikat o treści: „Potwierdzone oszustwo… Ten adres został potwierdzony przez funkcję Scam Alert jako oszustwo. Nie wysyłaj żadnych płatności na ten adres ”.
Możesz również wyświetlić raport szczegółowy, który zawiera informacje, takie jak opis oszustwa, wszelkie powiązane z nim witryny, liczbę zgłoszeń i zarobki uzyskane z adresu w USD.
Witryna Scam Alert zawiera również przydatne informacje na temat różnych rodzajów oszustw kryptowalutowych, takich jak sextortion, ransomware, schematy Ponzi, giveaway i innych. W serwisie znajdziesz podstawowe porady dotyczące zapobiegania oszustwom, takie jak „nikomu nie ufaj” i „zweryfikuj”. Lista 10 najpopularniejszych adresów oszustów w witrynie pokazuje, że największe oszustwa oparte na otrzymanych środkach to schematy Ponzi, fałszywe giełdy i właśnie bitcoinowe giveaway.
Siedliskiem wielu bitcoinowych oszustw jest również YouTube. Oszuści preparują konta zanych ( i mniej znanych) osobistości i używają ich do uwiarygodnienie prowadzonych przez siebie przestępczych procederów. Ofiarami „kradzieży wizerunku” w takim wymiarze stali się już na przykład Elon Musk, Bill Gates, Chamath Palihapitiya czy Jeff Bezos. Fałszywy giveaway BTC pod szyldem Elona Muska jest jednym z „najbardziej udanych” oszustw związanych z bitcoinem. Spowodował utratę środków, które wycenia się w milionach dolarów.
Przed ubiegłotygodniowym włamaniem do Twittera, Whale Alert poinformował 10 lipca, że był w stanie potwierdzić 38 milionów dolarów w samym bitcoinie skradzionych przez oszustów w ciągu ostatnich 4 lat, czego 24 miliony w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2020 r. Dane nie obejmują strat związanych z działalnością schematów Ponziego. Te generują straty liczone w miliardach USD.
Jak nie dać się oszukać?
Wystrzegaj się takich serwisów jak Bitcoin Trader, Bitcoin Revolution, Bitcoin Evolution, Moon Bitcoin Live, Bitcoin Loophole, Bitcoin Superstar i Bitcoin Era. Istnieje również wiele oszustw e-mailowych związanych z bitcoinami. Wiele z nich może nawet wyglądać na legalnych, dobrze ocenianych przez Google, z płatnymi recenzjami w legalnych witrynach, takich jak Associated Press. Prawdopodobnie jednak, jeśli wyślesz im swoje monety, prawdopodobnie już więcej ich nie zobaczysz.
Zachowaj ostrożność i przeprowadź własny research, zanim wyślesz komukolwiek swoje bitcoiny.