Qtum opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Qtum

OPIS KRYPTOWALUTY

Qtum to integracja funkcjonalności blockchaina Bitcoin i smartcontractów Ethereum. Scala on model UTXO znany z BTC i system inteligentnych kontraktów z ETH, opierając się na modelu PoS (Proof-of-Stake). Dzięki temu mają powstawać aplikacje zdecentralizowane będące głównie poddane celom biznesowym. Tak zbudowany blockchain będący interoperacyjny, modularny umożliwia również integrację z takimi technologiami jak Internet of Things. Smart Contracty nie tylko otrzymają odpowiednie narzędzie zarządcze ale również będzie można tworzyć standardy branżowe dla danego rozwiązania.  Dodatkowo mnogość portfelów, które mają być dostępne na różne systemy daje możliwość korzystania z przesyłu środków na bardzo dużej liczbie urządzeń. Ciekawym jest to że wszelkie poprzednie smart contracty spoza Qtum i bramki Bitcoina są kompatybilne z siecią.

SPECYFIKACJA

Charakterystycznym elementem jest moduł UTXO z smart contractami z protokołem POS (Proof-of-Stake). Zapewniono kompatybilność z ekosystemami Ethereum i Bitcoin. Proof-of-Stake 3.0 jest autorskim rozwiązaniem, który nagradza za trzymanie monet na portfelu lecz nie wynagradza tych co opuszczają go w trybie offline. SPV czyli Simplified Payment Verification pozwala na utrzymywanie blockchain na urządzeniach gdzie jest to w większości projektów nieopłacalne (jak np. system iOS).  EVM czyli Ethereum Virtual Machine jest połączony z językiem skryptowym blockchaina co stanowi główny moduł dla inteligentnych kontraktów. Oprócz EVM będą realizowane inne wirtualne maszyny. Oprócz tego znajduje się tutaj tzw. abstrakcyjna warstwa która stanowi odniesienie UTXO dla EVM. Przede wszystkim będzie tam zastosowany P2SH multi-sig oraz umożliwienie transakcjom SegWit realizację inteligentnych kontraktów. Dla stakerów przeznaczone są odpowiednie „nagrody” w postaci GAS tokenu. Nagroda ta będzie stanowić około 5% wartości trzymanych coinów w stosunku rocznym. Dla zarządzania kontraktami przewidziano model AOM, który umożliwia przewidywanie zachowań ludzkich podczas zawierania umów. Qtum wyróżniło także nowy protokół jakim jest transfer wartości (Value-Transfer Protocol). Wprowadza on przepływ informacji między organizacjami co umożliwia monitorowanie ich transferu. Język stosowany w Qtum to chociażby eSML (eSourcing Markup Language) będący językiem wysokiego poziomu a na jego podstawie wytworzono własny język dla blockchaina – QSCL (Qtum Sourcing Markup Language).

Maksymalna ilość monet: 100 416 724 

Wydobytych monet: 73 916 724

Pierwszy blok: 2017-05-23

Liczba bloków: 109,243

Średni czas pomiędzy blokami: ok. 120 sekund

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar bloku: 2 MB

Ilość masternodów: brak danych

Algorytm: brak danych

DYSTRYBUCJA

51% tokenów jest przeznaczony na sprzedaż dla ogółu ludzi, 49% będzie wykorzystywane w ekonomii Qtum. Obecną dystrybucję Qtum wedle adresów jest dostępna tutaj.

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 73,916,724 QTUM
Czas wykopania bloku 10m ok. 120 sekund
Liczba bloków 460,858 109,243
Wielkość blockchain 129.87 GB 20,962,939
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. W przyszłości zostanie zaimplementowane Zero Knowledge Proof czyli mechanizm kryptograficzny o dysponowaniu informacji bez jej ujawniania. Zatem dany użytkownik może poinformować innego o posiadaniu danej informacji lub oszukać że ją ma.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi.  Szybkość sieci wynosi 60 transakcji na sekundę. Jednak dzięki wirtualnej maszynie w przyszłości sieć będzie szybciej przetwarzać transakcje oraz wykonywać je równolegle.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.Bitcoin  oparty jest tylko o mining  Nagroda jest generowana na podstawie ilości tokenów w portfelu. Opłaty transakcyjne wynoszą około 0,004 Qtum.

ROADMAP

Aktualnie planowane są następujące kroki:

  • Wydanie Mainnetu
  • Wydanie portfeli na różne platformy (iOS, Electrum, Android, MyQtumWallet)
  • Wydanie SDK i API
  • Uruchomienie AtomicSwap i Lightning Network

Każdy z powyższych punktów jest na innym etapie rozwoju. Grafikę przedstawiającą roadmap zobaczycie tutaj.

PORTFELE

Qtum Core (dostępny na PC, Android, iOS, web) oraz Qtum Electrum

https://qtumeco.io/wallet

MINING

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

Imię i nazwisko Funkcja
Patrick Dai CEO
Neil Mahi Szef Architektury Blockchain
Jordan Earls Lead Developer
Yunqi Ouyang Web Developer
Baiqiang Dong Developer
Xiaolong Xu Qtum Core Developer
Weiyu Qi Software Engineer
Jun Chen Developer
Huaming He Developer
Wenbin Zhong Developer
Alex Dulub Software Engineer
Alexei Developer
Anzhy Blockchain Developer
Alexandra Designer
David Jaenson
John Scianna Developer
Stella Kung Head of Marketing & PR
Brett Fincaryk Community Manager’

MEDIA

Oficjalna strona

https://qtum.org/en

Twitter

Facebook

https://www.facebook.com/QtumOfficial/

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/qtumproject

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://explorer.qtum.org/

GIEŁDY

https://www.lbank.info/

https://www.binance.com/

https://www.bithumb.com/

https://www.okex.com/

opis kryptowalutyQtum
Komentarze (0)
Dodaj komentarz