Panetta z EBC: kryptowaluty to hazard

Miniony rok zakończył się sporym załamaniem rynku kryptowalut. Inwestorzy przeszli od strachu przed utratą zainwestowanych pieniędzy do strachu przed wyjściem ze stratą. Trudno dziwić się więc, że pojawia się sporo głosów negatywnych odnośnie świata kryptowalut. Jednym z nich jest opinia o cyfrowych aktywach jaką niedawno na swoim blogu wyraził ekonomista, Fabio Panetta.

Fabio Panetta: rynek kryptowalut to hazard

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który ma negatywny stosunek do Bitcoina (BTC) i ogólnie kryptowalut, uważa, że ​​sektor cyfrowych aktywów powinien być bardziej uregulowany.

Panetta, który niedawno napisał o kryptowalutach na swoim blogu, powiedział, że kryptowaluty można utożsamiać z hazardem.

Wskazując, że kryptowaluty nie są ekonomicznie korzystne, członek EBC stwierdził, że po ostatnim ruchu cen kryptowaluty mają charakter spekulacyjny i należy je traktować jako swego rodzaju hazard.

Kryptowaluty to czysta spekulacja

„Kryptowaluty nie pełnią żadnej użytecznej funkcji społecznej ani ekonomicznej. Rzadko są wykorzystywane do płatności i nie finansują konsumpcji ani inwestycji. Jako forma inwestycji, nieobsługiwane kryptowaluty również nie mają żadnej wewnętrznej wartości. To są aktywa spekulacyjne” – stwierdził ekonomista.

Odnosząc się do regulacji branży kryptograficznej, Panetta zwrócił uwagę, że przy ustalaniu zasad regulatorzy powinni również korzystać z przepisów dotyczących gier hazardowych. Ekonomista uważa, że regulacje Unii Europejskiej rynków kryptowalut są ważnym krokiem i powinny być jak najszybciej wdrożone.

„Wrażliwi konsumenci powinni być chronieni przez zasady podobne do zasad zalecanych przez Komisję Europejską dla gier hazardowych online. Powinni być opodatkowani zgodnie z ceną, jaka narzucana jest całemu społeczeństwu” – dodał członek EBC.

CBDC niezbędne do walki z prywatnymi kryptowalutami

Panetta argumentował również, że pozwolenie branży na samoistne spalenie nie byłoby opcją, powołując się na ryzyko stwarzane przez branżę kryptograficzną i pilną potrzebę regulacji.

Jednak według ekonomisty same regulacje i opodatkowanie nie wystarczą, aby zaradzić niedociągnięciom kryptowalut. Zdaniem członka EBC, aby zbudować solidny fundament dla ekosystemu finansów cyfrowych, gospodarce potrzeba pozbawionego ryzyka i niezawodnego cyfrowego aktywa. A to zdaniem Panetty może zapewnić jedynie pieniądz banku centralnego (CBDC).

AltcoinBitcoinBTCebcETHEthereumhazardKryptowalutyPanetta
Komentarze (0)
Dodaj komentarz