Złoto zyskuje dzięki spadkowi rentowności obligacji

Ceny złota wzrosły po tym, jak we wtorek, 1 sierpnia br., agencja Fitch obniżyła najwyższy rating kredytowy Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+.

Jako przyczyny obniżenia oceny podano oczekiwane pogorszenie sytuacji fiskalnej USA w ciągu najbliższych trzech lat, a także bardzo wysokie zadłużenie amerykańskiego budżetu.

Złoto a dolar

Pomagając zerowo oprocentowanemu złotu, rentowności benchmarkowych 10-letnich obligacji spadły. Niższy poziom odnotowały również kontrakty terminowe na Wall Street.

– W drugiej połowie tego roku możemy zacząć dostrzegać kilka pęknięć w działalności przedsiębiorstw, ponieważ nie będą one w stanie pozyskać funduszy, co może potencjalnie wspierać złoto – uważa Rhona O’Connell, analityk firmy StoneX.

Warto zauważyć, że rywalizujący z bezpieczną przystanią dolar wzrósł o 0,2 proc, czyniąc złoto droższym dla posiadaczy innych walut.

Tymczasem amerykańskie banki poinformowały o zaostrzeniu standardów kredytowych i słabszym popycie na kredyty ze strony przedsiębiorstw i konsumentów w drugim kwartale 2023 r. – Rynki fizyczne prawie wszędzie są spokojne, w tym w Chinach, na Dalekim Wschodzie, w Indiach i na Bliskim Wschodzie, a zainteresowanie instytucjonalne również nie jest obecnie zbyt duże – powiedziała O’Connell.

We wtorek złoto spadło o 1 proc. i osiągnęło najniższy poziom od trzech tygodni. Z kolei gdy dolar umocnił się po stosunkowo solidnych danych dotyczących amerykańskiej produkcji i budownictwa, które zrównoważyły spadek liczby wolnych miejsc pracy do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.

Obecnie rynek czeka na mający się ukazać w piątek raport na temat zatrudnienia w USA. Jest to kluczowy barometr kondycji amerykańskiej gospodarki.

Zobacz też: Ceny energii elektrycznej w Polsce. Wiemy, jak mogą wyglądać w 2024 roku!

Trendy żółtego kruszcu w drugim kwartale

Popyt na złoto w II kwartale 2023 r. spadł nieznacznie o 2 proc. r/r do 921 ton, co wynikało z wyraźnego spowolnienia zakupów netto przez banki centralne w porównaniu do ponadprzeciętnych zakupów w drugim kwartale 2022 r. Uwzględniając przepływy OTC i zapasów, całkowity popyt wzrósł o proc.% r/r do 1 255 ton.

Konsumpcja wyrobów jubilerskich odnotowała niewielką poprawę pomimo wysokich cen złota, wzrastając o 3% r/r do 476 ton. Przy produkcji biżuterii na poziomie 491 ton, zapasy wzrosły o około 15 ton, częściowo dlatego, że konsumpcja biżuterii w Chinach nie spełniła optymistycznych oczekiwań handlu.

Inwestycje w sztabki i monety wzrosły o 6% r/r do 277 ton w II kwartale, a Turcja była głównym motorem wzrostu. Podczas gdy fundusze ETF odnotowały odpływ netto w wysokości 21 ton (skoncentrowany w czerwcu), były one znacznie mniejsze niż odpływ 47 ton w drugim kwartale 2022 r.

Może CIę zainteresować:

ratingZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz