Złoto zyskuje, dolar spada, wszyscy czekają na posiedzenie Fed

Dziś złoto odbiło się od trzytygodniowych minimów, wspomagane przez odwrót dolara po lepszych niż oczekiwano danych z Chin i mocniejszym euro. Tymczasem inwestorzy skupiają się na tym, co w przyszłym tygodniu ma ustalić Fed, czyli Rezerwa Federalna.

Złoto spot wzrosło o 0,4 proc. do 1 917,60 dolara za uncję, po osiągnięciu najniższego poziomu od 23 sierpnia w poprzedniej sesji. Kontrakty terminowe na złoto w USA zyskały 0,4 proc. do 1940 dolarów.

Czekając na Fed

– Widzimy konsolidację euro i nieznacznie odradzającego się juana w stosunku do dolara amerykańskiego. Jest to pozytywne dla złota, które mocno utrzymuje się powyżej 1900 USD za uncję – przyznał Carlo Alberto De Casa, analityk firmy Kinesis Money. – Złoto utrzymujące się powyżej poziomu 1900 USD to pozytywna wiadomość, ponieważ pokazuje odporność i zainteresowanie inwestorów kruszcem – dodał.

W czwartek dolar spadł o 0.1 proc. w stosunku do swoich rywali po osiągnięciu sześciomiesięcznego szczytu, co sprawiło, że złoto stało się tańsze dla posiadaczy innych walut.

Z najnowszych danych wynika, że produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach – największym na świecie konsumencie złota – rosły w sierpniu w dużo szybszym tempie niż w poprzednich miesiącach. Spowodowało to poprawienie nastrojów na rynku i zwiększyło nadzieje na ożywienie na tym rynku. Teraz zaś uwaga inwestorów przeniosła się na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiego banku centralneg. Wielu obserwatorów ma nadzieję, że Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

– Perspektywa utrzymania stóp procentowych na wysokim poziomie przez dłuższy czas utrzymuje ceny złota pod presją – podkreśla Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w firmie IG.

Zobacz też: Bankowy gigant oferuje nową usługę kryptowalutową

Jak się mają pozostałe metale szlachetne?

Czwartkowe dane rynkowe pokazały, że ceny producentów w Stanach Zjednoczonych wzrosły w sierpniu br. najbardziej od ponad roku. Sprzedaż detaliczna również przekroczyła dotychczasowe oczekiwania – z całą pewnością przyczynił się do tego wzrost cen benzyny.

Na koniec należy dodoać, że pozytywne dane z Chin wsparły również inne metale szlachetne Srebro wzrosło o 2.2 proc. do 23.13 dolarów za uncję, platyna zyskała 1.1 proc. i osiągnęła cenę 916.29 dolarów, a pallad odnotował wzrost o 1 proc., do 1263.57 dolarów. Wszystkie trzy metale zmierzają w kierunku tygodniowych wzrostów.

Może Cię zainteresować:

DolarFedRezerwa FedaralnaZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz