Złoto notuje najwyższe poziomy w historii. Oto dlaczego może jeszcze wzrosnąć

Po czterech miesiącach konsolidacji cena żółtego kruszcu znów jest w ruchu. W ubiegłym tygodniu złoto osiągnęło rekordowy poziom 2 531 USD i jest bliskie jego przebicia.

Dlaczego złoto tak mocno się wybija? Tym razem sprawcą całego tego zamieszania jest dolar amerykański.

Dolar w dół, złoto zyskuje

Późną wiosną i wczesnym latem bieżącego roku dolar utworzył formację podwójnego szczytu (zaznaczenie na wykresie na żółto). Kiedy indeks dolara wybił się w dół z niedźwiedziej formacji, utworzył klasyczną formację A-B-C-D.

Dzienny wykres indeksu dolara amerykańskiego (źródło: TradingView)

Czy indeks dolara amerykańskiego może nadal tracić na wartości? Jeśli spojrzymy na tygodniowy wykres dolara, w ciągu ostatnich dwóch lat ukształtował się wyraźny wzór. Ta niedźwiedzia formacja, znana jako trójkąt zniżkujący (czerwone linie), sugeruje słabszego dolara w przyszłości.

Tygodniowy wykres indeksu dolara amerykańskiego (źródło: TradingView).

Dlaczego powyższy wykres ma znaczenie? Jeśli dolar będzie nadal spadał, złoto złapie wiatr w plecy. Dzieje się tak, ponieważ spadający dolar wywiera presję wzrostową na towary wyceniane w dolarach.

Na zeszłotygodniowej konferencji w Jackson Hole przewodniczący Fed Jerome Powell jasno wyraził swoje zamiary. – Nadszedł czas na dostosowanie polityki. Kierunek jest jasny, a czas i tempo obniżek stóp będą zależeć od napływających danych, zmieniających się perspektyw i bilansu ryzyk – powiedział.

Waluty rosną i spadają z powodu wielu czynników, ale to przepływ kapitału wchodzącego lub wychodzącego z kraju jest jednym z największych fundamentalnych czynników wpływających na rynek walutowy – a dolar amerykański jest kluczowym elementem tego rynku.

O co chodzi z obligacjami?

W tym roku byliśmy już świadkami dramatycznego spadku rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych. W kwietniu br. rentowność ta wzrosła aż do 4,73 proc. Dla porównania, w poniedziałek rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła poziom 3,77 proc., co oznacza spadek o niemal 100 punktów bazowych.

Rentowność 10-letnich obligacji spadła poniżej 50-dniowej (niebieskiej) i 200-dniowej (czerwonej) średniej kroczącej. Te dwie średnie kroczące spadają. Kiedy się przecięły, powstał tak zwany krzyż śmierci (czerwona strzałka). Ten niedźwiedzi wskaźnik dynamiki sugeruje, że 10-letnia rentowność ma jeszcze miejsce do spadku.

Wykres rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA (źródło: Tradingview)


Gdy stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są wysokie w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi, pieniądze są przyciągane z zagranicy. Wynikający z tego przepływ kapitału z Europy, Japonii i innych krajów wzmacnia dolara.

Gdy stopy procentowe w USA spadają, przenoszenie pieniędzy z zagranicy do Stanów Zjednoczonych staje się mniej atrakcyjną propozycją. Kapitał pozostaje poza Stanami Zjednoczonymi, ponieważ malejąca różnica w stopach procentowych zmniejsza korzyści płynące z przenoszenia tego kapitału.

Gdy napływ kapitału do USA zaczyna słabnąć, dolar zaczyna tracić na wartości. Gdy dolar spada, złoto i inne towary oparte na dolarach zyskują na wartości. Ponieważ złoto jest już notowane w pobliżu rekordowego poziomu, ten zwyżkowy scenariusz dla złota powinien być kontynuowany.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz