Aż 81 proc. respondentów ankiety dotyczącej rezerw złota banków centralnych w 2024 r. stwierdziło, że spodziewa się, iż zarządzający rezerwami będą nadal zwiększać swoje zasoby złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy
Dane te, opublikowane przez Światową Radę Złota, odzwierciedlają najwyższy poziom zaufania odnotowany od czasu rozpoczęcia badania w 2019 roku.
Zasoby złota ulegną zwiększeniu
Pomimo wysokich cen złota i dwóch kolejnych lat rekordowych zakupów przez banki centralne, prawie 30 proc. banków centralnych planuje zwiększyć własne rezerwy złota w ciągu najbliższego roku. Tendencja ta podkreśla utrzymujący się pozytywny pogląd na złoto wśród zarządzających rezerwami, którzy postrzegają metal szlachetny jako zabezpieczenie przed niepewnością polityczną i gospodarczą. Co więcej, 71 proc. ankietowanych w dalszym ciągu postrzega dziedzictwo złota jako powód do jego posiadania.
Trzy najważniejsze powody, dla których warto trzymać złoto, to długoterminowa wartość złota (88 proc. wskazań), wyniki, jakie ono daje w czasie kryzysu (82 proc.) oraz jego rola jako skutecznego dywersyfikatora portfela (76 proc. wskazań).
Ponadto, banki centralne z rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się (EMDE) utrzymały swoje pozytywne prognozy dotyczące przyszłego udziału złota w portfelach rezerw.
Warto zauważyć, że do banków centralnych z rynków wschodzących i rozwijających się dołączyły banki centralne z gospodarek rozwiniętych, które obecnie postrzegają złoto bardziej pozytywnie. Ponad połowa, czyli 57 proc. banków centralnych gospodarek rozwiniętych stwierdziła, że złoto będzie stanowić większą część rezerw za pięć lat, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2023 r., kiedy 38 proc. respondentów wskazało ten sam pogląd. Banki centralne gospodarek rozwiniętych stały się również bardziej pesymistyczne w swoich prognozach dotyczących udziału dolara amerykańskiego w światowych rezerwach, co jest poglądem, który konsekwentnie był bardziej widoczny wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, podała Światowa Rada Złota.
Dolar traci na znaczeniu
Ponad połowa (56 proc.) respondentów z gospodarek rozwiniętych uważa, że udział dolara amerykańskiego w światowych rezerwach spadnie, co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych rok do roku, podczas gdy 64 proc. respondentów z krajów wschodzących podziela ten sam pogląd.
– Nadzwyczajna presja rynkowa, bezprecedensowa niepewność gospodarcza i wstrząsy polityczne na całym świecie sprawiły, że złoto pozostaje w centrum uwagi banków centralnych. Wiele z tych instytucji stało się bardziej świadomych wartości tego aktywa jako sposobu na zarządzanie ryzykiem i dywersyfikację swoich portfeli – powiedział Shaokai Fan, globalny szef banków centralnych Światowej Rady Złota i szef Azji i Pacyfiku. – Niezwykłe jest to, że pomimo rekordowego popytu ze strony sektora oficjalnego w ciągu ostatnich dwóch lat, w połączeniu z rosnącymi cenami złota, wielu zarządzających rezerwami nadal utrzymuje swój entuzjazm dla złota. Podczas gdy wpływy takie jak cena mogą tymczasowo spowolnić zakupy w najbliższym czasie, szerszy trend utrzymuje się, ponieważ menedżerowie uznają rolę złota jako aktywa strategicznego w obliczu trwającej niepewności – powiedział.