Srebro ma szansę na wzrost? Oto najnowsze prognozy

Niezadowalające wyniki srebra w 2023 r. zniechęciła część osób do jego dalszego zakupu. Inni, którzy mieli już srebro w swoich zasobach, ograniczyli jego ilość.

W 2023 r. cena złota na giełdzie COMEX wzrosła o 13,5 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, podczas gdy cena srebra wzrosła tylko o 0,5 proc.

Czekając na przebicie

Przez ostatnie kilka dekad srebro znajdowało się w dużym długoterminowym niedoborze. Dlatego też należy się spodziewać, że z czasem cena srebra wzrośnie i to znacznie bardziej niż cena złota. Rynek srebra ma jednak jedną wadę w porównaniu ze złotem – żaden bank centralny nie posiada obecnie srebra w swoich rezerwach. Kilkadziesiąt lat temu robiły to Stany Zjednoczone, Meksyk i Indie. Dziś jednak już się tego nie praktykuje.

Analitycy szacują, że w najbliższym czasie rynek srebra będzie musiał przebić 26,00 USD za uncję i utrzymać się powyżej tego poziomu, zanim będzie mógł ponownie wzrosnąć do 30 USD, 50 USD, 100 USD lub więcej. Przypomnijmy, że w 2023 r. srebro osiągnęło poziom 26,00 USD na zamknięciu COMEX tylko jeden dzień przed spadkiem ceny.

Należy też mieć na uwadze, że wolumen obrotu złotem w dolarach przewyższa wolumen obrotu srebrem. Ponieważ handel srebrem odbywa się na znacznie mniejszym rynku, jego cena może i zmienia się w górę lub w dół o większy procent niż w przypadku złota. Dlatego też, w przypadku jakiegokolwiek ogólnoświatowego załamania gospodarczego popyt na fizyczne srebro w cenie kruszcu może niemal natychmiast gwałtownie wzrosnąć – tak, jak miało to miejsce na początku pandemii w 2020 r. i w marcu 2023 r.

Spadek ceny srebra może i na światowych rynkach zniechęcił do zakupów, natomiast w Polsce widać zdecydowane ożywienie – uważa Renata Lenik, dyrektor ds. sprzedaży we FlyingAtom Gold. – Srebro jest bardzo niedoszacowane i rynki elektroniczne robią, co mogą, żeby taki stan rzeczy trwał jak najdłużej, jednak w perspektywie dłuższego czasu nie da się tego utrzymać. Ci, którzy śledzą rynki, doskonale zdają sobie z tego sprawę i uzupełniają zakupy na każdym dołku – dodaje ekspertka.

Zobacz też: Jednemu z największych deweloperów nieruchomości na świecie grozi likwidacja

Srebro pójdzie do góry?

Tak więc, mimo że złoto osiągnęło lepsze wyniki niż srebro w 2023 r., analitycy rynku zalecają, aby każda alokacja między tymi dwoma metalami przechylała się na korzyść srebra, stanowiąc 3/5 do 2/3 całkowitej wartości między nimi. W dłuższej perspektywie przewiduje się, że zrównoważony stosunek złota do srebra spadnie z 35:1 do 49:1. Obecnie jest on ponad dwukrotnie wyższy. Pamiętajmy też, że dodatkową kwestią jest to, że w przypadku upadku dolara amerykańskiego srebro będzie znacznie bardziej praktyczne w codziennym handlu niż złoto. Może to jeszcze bardziej podnieść jego rosnącą wartość w stosunku do złota.

Może Cię zainteresować:

metale szlachetneSrebroZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz