Produkcja złota w Chinach wzrosła w pierwszym kwartale 2023 roku o 6,92 procent, do 114,87 ton metrycznych. Jednocześnie, jak informuje China Gold Association, wydobycie złota w kraju, będącym największym na świecie nabywcą złota, wzrosło o 1,9 procent, do 84,97 ton, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Co jest przyczyną tych wzrostów?
Produkcja i wydobycie złota w Chinach rośnie
Chiny są od kilkunastu lat największym dostawcą złota na giełdy surowcowe. Jednak z powodu pandemii wydobycie i produkcja tego metalu szlachetnego nieco spowolniły. Jednak dane za ostatni kwartał pokazują, że ten trend zaczyna powoli ulegać zmianie. Według najnowszych danych, produkcja złota w Chinach wraca do poziomu sprzed pandemii. Przyczyną jest gwałtowny wzrostu popytu na złoto i biżuterię, jaki odnotowano w pierwszym kwartale bieżącego roku. Produkcja złota w Chinach wzrosła w pierwszym kwartale o 6,92 procent, do 114,87 ton metrycznych. Natomiast wydobycie złota wzrosło o 1,9 procent do 84,97 ton, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Złoto wyprodukowane z importowanych surowców wzrosło o 24,41 procent, do 29,9 ton. Całkowita produkcja wyniosła 114,87 ton, podczas gdy konsumpcja złota wzrosła o 12,03 procent, do 291,58 ton w pierwszym kwartale. Ponadto Konsumpcja złotej biżuterii wzrosła o 12,29%, do 189,61 ton, podczas gdy popyt na złote sztabki i złote monety wzrósł o 20,47% do 83,87 ton.
Złoto chętnie kupowane przez banki centralne
Zainteresowanie złotem w ostatnim czasie jest widoczne nie tylko w branży jubilerskiej. Złoto cieszy się rekordowym zainteresowaniem wśród banków centralnych. W marcu Światowa Rada Złota stwierdziła, że banki centralne prawdopodobnie będą nadal kupować złoto w tym roku, zwiększając swoje rezerwy. Duża część tego popytu pochodzi z Chin, które w ciągu pięciu miesięcy dodały do swoich skarbców ponad 100 ton złota. Szacuje się, że narodowe rezerwy złota Chin obejmują 2068 ton. Jednak największym nabywcą złota w ubiegłym roku był bank centralny Turcji. Analitycy spekulowali, że ta gorączka złota może być związana z niedawnym ruchem dedolaryzacji, który jest forsowany przez niektóre państwa. Rezerwy utrzymywane przez banki centralne w dolarach amerykańskich spadły do 47% w 2022 r. Eksperci twierdzą, że zwrot w stronę złota, to poszukiwanie bezpieczniejszych inwestycji. Jan Nieuwenhuijs, analityk rynku złota, przewiduje, że ta ucieczka w bezpieczne miejsce może podnieść cenę uncji złota do 8 000 USD. Czy te odważne prognozy okażą się trafne?
Może Cię zainteresować: