Monety Britannia z rocznika 2024 zaprezentowane. Ich wartość – prawdopodobnie zależna nie tylko od kruszcu

Królewska Mennica (The Royal Mint) zaprezentowała serię kruszcowych monet bulionowych Britannia rocznika 2024. Jako pierwsze będą one przedstawiać podobiznę Karola III.

Najnowsza seria popularnej monety będzie obejmować pełen przegląd wagomiarów bulionowych egzemplarzy złotych – od 1/10 do 1 uncji – oraz takoż bulionowe, jednouncjowe monety srebrne.

Britannia charakteryzuje się – prócz przymiotów estetycznych – także czterema wzorami wizualnymi, z których każdy widoczny jest w świetle o innym kącie padania. Ich rozpoznanie pozwala upewnić się o autentyczności monety. Cecha ta, zdaniem producenta, czyni zeń „najbezpieczniejszą monetę bulionową na świecie”.

Zobacz też: „Szkocka” szerokim strumieniem płynie na Daleki Wschód. Whisky w Azji coraz bardziej popularna

Wartość kruszcu i nie tylko

Monety te uważane są od ich wprowadzenia w 1987 roku za flagowy produkt Królewskiej Mennicy. Owa flagowa istotność odzwierciedlana jest przez brytyjskie prawo podatkowe. Ich kupno przez osoby prywatne nie jest obciążone VAT-em (z wyłączeniem tych zarejestrowanych jako płatnicy VAT-u).

Są także zwolnione z podatku od zysków kapitałowych – choć to ostatnie wyłącznie w odniesieniu do mieszkańców Wielkiej Brytanii. Zwolnienia te powodowane są statusem monet jako legalnego środka płatniczego.

Egzemplarze z rocznika 2024 zawierają, jako pierwsze, umieszczoną na awersie podobiznę króla Karola III, który objął tron po śmierci królowej Elżbiety II ponad rok temu. Rewers, tradycyjnie – czyli zgodnie z projektem Philipa Nathana, niezmiennym od 1987 r. – przedstawia uosobienie Wielkiej Brytanii – stojącą na skale kobietę z trójzębem, tarczą i antycznym hełmem korynckim.

Królewska Mennica spodziewa się dużego zainteresowania nową serią. Z uwagi na fakt, że jako pierwsze będą zawierać podobiznę nowego króla (podobnie jak ostatnia seria zawierająca podobiznę zmarłej władczyni), prawdopodobne jest, że pomimo swojego bulionowego charakteru mogą też zyskać wartość kolekcjonerską.

Warto zapoznać się z wydarzeniem „Urodziny Bulionu” organizowanym przez polskiego dealera złota FlyingAtom Gold we współpracy z Royal Mint z okazji urodzin monety Britannia. Już teraz możesz zapoznać się z historią i technologią produkcji tej ikonicznej monety na stronie jej poświęconej, a 13 października 2023 r. po zapisaniu się do newslettera otrzymasz kod promocyjny na zakup monet Królewskiej Mennicy w sklepie internetowym i w 18 punktach stacjonarnych na terenie Polski.

Może Cię zainteresować:

bulionmennicamonety bulionoweRoyal Mintsrebrne monetySrebroWielka Brytaniazłote monetyZłotozłoto srebro bulion
Komentarze (0)
Dodaj komentarz