W 2024 r. złoto okazało się najlepiej radzącym sobie metalem z imponującym wzrostem w ciągu roku o 25,5 proc. Tuż za nim na podium uplasowało się srebro z wynikiem 21,5 proc.
Nowy rok to przede wszystkim zwiększona niepewność na rynku metali szlachetnych. W opracowanym przez StoneXBullion raporcie „Metals Markets Outlook 2025” choć przewiduje dalsze wzrosty złota i srebra, prawdopodobne jest, że złoto osiągnie swój szczyt w tym roku, podczas gdy okres przejściowy srebra będzie kontynuowany w obliczu niepewności gospodarczej w Europie i opóźnionych skutków chińskich środków stymulacyjnych.
Krótkoterminowa dynamika rynku
Rynek złota pozostaje pod wpływem dominującej niepewności, w szczególności związanej ze zmianami w polityce Stanów Zjednoczonych i zarządzeniami wykonawczymi po inauguracji prezydenckiej Donalda Trumpa. Czynniki te prawdopodobnie zapobiegną znaczącym korektom cen, ale opór na poziomie 2730 USD sugeruje ograniczony ruch w górę, chyba że pojawią się nowe katalizatory. Z kolei srebro napotyka na opór powyżej 30,5 USD, który jest potęgowany przez wyzwania gospodarcze. Obawy rynku przed ograniczeniem podaży, choć istotne dla nastrojów, nie mają silnego fundamentalnego wsparcia.
Wydarzenia geopolityczne, takie jak proponowane cła przez nową administrację USA, znacząco wpłynęły na rynki wymiany kontraktów terminowych na fizyczne (EFP). Zwiększony popyt na import srebra z Meksyku i Kanady, które stanowią 35 proc. importu do Stanów Zjednoczonych, doprowadził do zmienności spreadów EFP. Złożoność logistyczna transferu srebra z magazynów w Londynie do Nowego Jorku, w połączeniu z handlem spekulacyjnym, dodatkowo podsycała tę zmienność.
W przeciwieństwie do pogłosek o utrzymującym się niedoborze podaży, dynamika strukturalna rynku opowiada bardziej zniuansowaną historię. Podczas gdy globalna podaż srebra opiera się w dużej mierze na produktach ubocznych pochodzących z wydobycia metali nieszlachetnych, złomu przemysłowego i produkcji pierwotnej, rynek historycznie działał z nadwyżką, jeśli pominąć popyt inwestycyjny poza rynkiem regulowanym (OTC). Inwestorzy wchłonęli te nadwyżki, powodując sporadyczne deficyty.
W 2024 r. nadwyżka przemysłowa wyniosła 80 tys. ton, podczas gdy popyt inwestorów netto osiągnął 106 tys.ton, z wyłączeniem produktów będących przedmiotem obrotu giełdowego (ETP). Zasoby ETP, będące mieszanym źródłem popytu i podaży, zwiększyły złożoność rynku. London Bullion Market Association odnotowało spadek zasobów srebra w skarbcach o 3 932 tony, co odpowiada sześciu tygodniom globalnego popytu przemysłowego. Podobnie, zapasy COMEX odnotowały 5% wzrost do 10 091 ton, podkreślając reakcję rynku na spekulacje taryfowe.
Tymczasem srebro pozostaje podatne na wahania cen spowodowane nastrojami rynkowymi i działalnością spekulacyjną. Jego przydomek, „metal Kopciuszek”, odzwierciedla jego tendencję do nagłych, dramatycznych ruchów, po czym równie szybko się wycofuje.
Jak już wiemy, dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA za grudzień 2024 r. okazały się bardzo pozytywne. Rodzi to pytania o politykę pieniężną Rezerwy Federalnej – rynki spodziewają się potencjalnej przerwy w obniżkach stóp procentowych. W międzyczasie europejska gospodarka pozostaje niestabilna, na co wskazuje rosnąca liczba wniosków o upadłość, szczególnie w niemieckim sektorze transportu i hotelarstwie.
Wyniki złota nadal przyciągają inwestorów, a długie pozycje znacznie wzrosły. Pozycjonowanie srebra jest natomiast bardziej zróżnicowane. Widać tu wyraźnie utrzymujące się obawy o globalny wzrost gospodarczy.
Wnioski i perspektywy
W 2025 r. rynek metali szlachetnych stanie w obliczu złożonej interakcji czynników geopolitycznych, gospodarczych i rynkowych. Oczekuje się, że złoto utrzyma swoją wzrostową trajektorię, podczas gdy wyniki srebra będą zależeć od popytu przemysłowego, zachowań inwestorów i szerszych warunków gospodarczych. W przypadku inwestorów długoterminowych pozytywne tendencje dla obu metali przeważają nad negatywnymi, oferując szerokie możliwości dywersyfikacji i zabezpieczenia się przed niepewnością gospodarczą.