Inwestowanie w srebro dla początkujących – poradnik

Na przechowywanie kapitału w metalach szlachetnych decyduje się coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna Ci, którzy chcieli bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, wybierali złoto. Dzisiaj równie chętnie wybierane jest srebro. Decydując się na inwestowanie w srebro do wyboru masz zarówno monety bulionowe, jak i sztabki. Obie formy są równie atrakcyjne, z tym że monety łatwiej przechowasz. Jeżeli zechcesz spieniężyć posiadane przez siebie srebrne sztabki albo monety, nabywców znajdziesz bez trudu zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Czym charakteryzuje się srebro?

Srebro jest metalem szlachetnym, który został poznany przez człowieka już w starożytności. Jest bardzo miękki i kowalny, łatwo też tworzy stopy z miedzią i złotem oraz jest doskonałym przewodnikiem elektryczności i ciepła. Posiada także właściwości bakteriobójcze – już w starożytnej Grecji i Rzymie używano go jako środka zapobiegającego infekcjom. Łatwo łączy się ze związkami siarki, które znajdują się w powietrzu – pod ich wpływem na srebrnych przedmiotach tworzy się czarny nalot. Przez stulecia, aż do pojawienia się pierwszych papierowych pieniędzy, srebro było używane jako środek płatniczy. Mała podaż oraz niewielkie wydobycie sprawiają, że jest ono chętnie nabywane w celach inwestycyjnych.

Co wybrać – srebrne monety bulionowe czy sztabki?

Srebro należy do aktywów, w które warto inwestować w czasach inflacji i kryzysów gospodarczych. Inwestycja w ten metal jest równie korzystna, jak lokata kapitału w złocie, mimo że ceny srebra są niższe. W efekcie za taką samą kwotę pieniędzy możesz nabyć więcej fizycznego srebra niż złota. Srebro jest alternatywą nie tylko dla złota, ale także dla obligacji i akcji. Jak każda inwestycja, także ta jest obarczona pewnym ryzykiem, dlatego dla bezpieczeństwa nie lokuj całego kapitału w srebrne monety lub sztabki, ale zdecyduj się na dywersyfikację swojego portfela. W taki sposób zabezpieczysz się na wypadek niespodziewanego spadku cen srebra. Pamiętaj, że inwestycja w srebrne monety i sztabki jest inwestycją długoterminową – podobnie jak ta w złoto fizyczne.

Gdzie kupić srebrne sztabki i monety?

Można je kupić z łatwością nawet bez konieczności wychodzenia z domu – sprzedaż fizycznego srebra prowadzona jest bowiem zarówno przez działających stacjonarnie, jak i w Internecie dealerów. Zawsze stawiaj na doświadczonego, długo obecnego na rynku dostawcę. W sieci możesz kupić srebro inwestycyjne również od osób prywatnych – jest to jednak bardzo ryzykowne i takie rozwiązanie nie jest polecane. Pamiętaj, że zakup u zaufanego, posiadającego stosowny certyfikat sprzedawcy jest rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym – ryzyko, że trafisz u takiego sprzedającego na falsyfikat jest równe zeru. Niektórzy certyfikowani sprzedawcy nie tylko sprzedają, ale także odkupują fizyczne srebro. Gdy będziesz je chciał odsprzedać, zrobisz to bez najmniejszych problemów. U rzetelnego sprzedawcy możesz też liczyć na atrakcyjną ceną zarówno kupna, jak i sprzedaży.

Jakie srebrne monety warto kupić?

Możesz kupić srebrne sztabki albo monety inwestycyjne o różnej wadze. Jeśli zdecydujesz się na monety, to stawiaj na te, które są najbardziej popularne i rozpoznawalne na całym świecie – są to monety z tak zwanej Wielkiej Piątki. Znajdziesz wśród nich srebrnego:

l  Wiedeńskiego Filharmonika. Moneta ta ujrzała światło dzienne w 2008 roku, a została zaprojektowana przez Thomasa Passendorfera – artystę, który przygotował projekt także austriackiej złotej monety bulionowej.     

Krugerranda. Bity jest w Republice Południowej Afryki od 2018 roku.

l  Liścia Klonowego z Kanady. Widnieje na nim nie tylko będący symbolem tego kraju liść klonu, ale także wizerunek aktualnie panującego w Zjednoczonym Królestwie władcy.

l  Australijskiego Kangura. Na awersie monety widnieje wizerunek władcy, a na rewersie kangura; 

l  Amerykańskiego Orła. Emitowany jest on od ponad trzydziestu lat. Moneta ta jest bita tylko o wadze jednej uncji (31,3 gramów) i produkowana wyłącznie przez mennicę w West Point.

Bitą przez brytyjską mennicę The Royal Mint monetą jest Britannia, która również zaliczana jest do jednych z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że dostępna jest ona w trzech wersjach – bita jest bowiem nie tylko ze złota, ale również srebra, a także platyny. Dostępne są egzemplarze z różnym nominałem – wśród tych ze srebra znajdują się między innymi te, na których znajduje się wartość dziesięć funtów, a także pięćdziesiąt pensów. Decydując się na zakup tej monety, możesz mieć pewność, że zarówno jej waga, jak i czystość kruszcu nie pozostawiają żadnych wątpliwości – wszystko dlatego, że posiada ona rządową gwarancję w tym zakresie.

Srebrnych monet inwestycyjnych masz do wyboru o wiele więcej – te, które wymieniliśmy są jednak najbardziej cenione i znane na całym świecie, dlatego też odsprzedasz je bez trudu nawet w najdalszym zakątku świata.

Jaka jest waga srebrnych monet kolekcjonerskich?

Wszystkie monety dostępne są o gramaturze jednej uncji trojańskiej – nie oznacza to jednak, że nie kupisz takich o mniejszej lub większej wadze. Wyjątkiem jest wspomniany amerykański Orzeł, który bity jest wyłącznie o gramaturze jednej uncji. Inwestując w srebrne monety bulionowe, do wyboru masz nie tylko ich różne rodzaje, ale także różnorodne możliwości zakupu. Możesz zdecydować się nie tylko na zakup pojedynczych monet, ale również na zestawy inwestycyjne oraz tuby, w których znajduje się od dwudziestu do dwudziestu pięciu srebrnych monet bulionowych. Możesz więc wybrać opcję, która najbardziej odpowiada Twoim możliwościom finansowym. Jeśli preferujesz srebrne sztabki, to również masz do dyspozycji takie o różnej wadze. Są nie tylko takie o wadze 31,1 gramów, ale nawet takie, które ważą 500 lub 1000 gramów. Musisz pamiętać, że srebro obciążone jest 23-procentowym podatkiem VAT, który naliczany jest od marży. Najbardziej opłaca się kupować zarówno sztabki, jak i monety w zestawach, na które składają się wyroby o wadze jednej uncji – w ich przypadku marża nie tylko sprzedającego, ale także producenta jest niższa, co oznacza, że zostanie naliczony mniejszy podatek, w efekcie zapłacisz mniej.

britanniaSrebrosrebro inwestycyjne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz