Będzie gorączka złota na licie – miedź następna w kolejce

Będzie gorączka złota na licie – miedź stoi następna w kolejce – mówi dyrektor generalny Solaris Resources, Daniel Earle

Trwa gorączka złota na licie a miedź powinna być następna, powiedział Daniel Earle, prezes i dyrektor generalny Solaris Resources.

W lutym Earle udzielił wywiadu korespondentowi Kitco, Paulowi Harrisowi, na konferencji BMO Global Metals, Mining & Critical Minerals Conference.

Lit i jego związki mają wiele różnorakich zastosowań przemysłowych, w tym w produkcji szkła i ceramiki żaroodpornej, wytrzymałych stopów używanych w lotnictwie, ogniw litowych i akumulatorów litowo-jonowych. Te trzy zastosowania zużywają ponad połowę światowej produkcji litu.

Lit to obecnie kluczowy metal stosowany do do produkcji akumulatorów litowo-jonowych o długiej żywotności i krótkim czasie ładowania oraz baterii litowych. Baterie z reaktywnego, lekkiego metalu o wysokiej gęstości energii zapewniają życie elektronicznym gadżetom.

Zapotrzebowaniem na lit ciągle wzrasta. Rządy i korporacje na całym świecie walczą o dostawy cennego surowca. Konsumpcja litu dramatycznie wzrosła o dziesięć procent w 2012 roku. Popyt zwiększa produkcja urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych dalekiego zasięgu.

Solaris Resources (TSX:SLS) to firma zajmująca się poszukiwaniem wielu aktywów, która rozwija zasoby miedzi i złota w obu Amerykach. Jej głównym celem jest projekt Warintza w Ekwadorze. Firma osiągnęła najwyższy od 52 tygodni poziom 15,34 USD za akcję w 2022 roku. Od tego czasu akjce firmy spadają.

Ze względu na transformację energetyczną brakuje metali krytycznych. Lit wzrósł prawie 10-krotnie od początku dekady, zgodnie z Benchmark Lithium Index. Aby zabezpieczyć dostawy, duzi producenci samochodów i firmy przemysłowe niezwiązane tradycyjnie z sektorem zaczęły inwestować w firmy górnicze. GM ogłosił na początku tego roku inwestycję o wartości 650 milionów dolarów w Lithium Americas.

Earle powiedział, że zasoby miedzi są także mocno ograniczone i dlatego jest podstawowym metalem do przemian energetycznych.

„Konieczne jest znalezienie nowych źródeł miedzi, aby zasilić tę transformację energetyczną” – powiedział Earle.

„Teraz jest to mandat globalny. Miedź jest najbardziej krytyczna w perspektywie długoterminowej. To metal, który naprawdę łączy wszystkie elementy transformacji energetycznej”.

Earle powiedział, że wiele długowiecznych kopalni miedzi wyczerpuje swoje zasoby. Punkt zwrotny nastąpi dopiero za kilka lat, ale Earle wierzy, że te same inwestycje jakie czynione są na licie będą dotyczyły także miedzi.

Może Cię zainteresuje :

litMiedź
Komentarze (0)
Dodaj komentarz