Banki centralne nie przestają wspierać złota. Najlepszy początek roku od ponad dekady

Banki centralne nie przestają wspierać złota. Najlepszy początek roku od ponad dekady

Według najnowszych danych opublikowanych przez Światową Radę Złota (WGC), rynek złota nadal otrzymuje wsparcie ze strony banków centralnych. Z powodu nie słabnących zakupów przez kraje, które uzupełniały swoje rezerwy w lutym, złoto ma najlepszy początek roku od co najmniej 2010 roku.

World Gold Council – to organizacja rozwoju przemysłu na rynku złota. Działa we wszystkich sektorach branży, od wydobycia złota po inwestycje, w celu stymulowania i utrzymania popytu na złoto. Często publikuje badania, które pokazują siłę złota jako środka chroniącego bogactwo – zarówno dla inwestorów, jak i banków centralnych.

Banki centralne kontynuują zakupy złota

Światowe rezerwy złota wzrosły w lutym o 52 tony, rosnąc jedenasty miesiąc z rzędu, poinformowała we wtorek WGC. W styczniu banki centralne kupiły 74 tony złota. I to po rekordowych poziomach z zeszłego roku, kiedy zakupiono 1136 ton.

Od początku roku zakupy netto banków centralnych wynoszą 125 ton.

„To najsilniejszy początek roku, od co najmniej od 2010 r. – kiedy banki centralne stały się corocznymi nabywcami netto” – powiedział starszy analityk WGC, Krishan Gopaul.

Najwięcej złota kupują Chiny

Największym nabywcą w lutym był Ludowy Bank Chin, który kupił 25 ton. Dla Chin była to czwarta z rzędu miesięczna akcja zakupowa, podczas której LBCh dołożył do swoich 102 tony złota.

Turecki bank centralny kupował złoto już 15 miesiąc z rzędu. W lutym dołożył do swoich rezerw 22 tony metalu szlachetnego. Turcja była największym nabywcą złota w zeszłym roku.

Również Bank Centralny Uzbekistanu dodał osiem ton. Singapur kupił siedem, a Bank Rezerw Indii trzy tony złota.

Jedynym sprzedawcą netto był Narodowy Bank Kazachstanu, który wyładował 13 ton.

Przeczytaj także: Kontrakty futures na złoto zamykają się powyżej 2000 USD po raz pierwszy od marca 2022

Rosja nieuwzględniona w raporcie WGC

Dane z lutego nie uwzględniają danych z Rosji, dodała WGC. Wcześniej Rosja podała, że między lutym 2022 a marcem 2023 kupiła milion uncji (31 ton) złota.

„W oparciu o nowe informacje, rezerwy złota stanowią obecnie 24% międzynarodowych rezerw Rosji” – powiedział Gopaul.

Może Cię zainteresuje:

WGCZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz