Przyszłość rynków w 2022r.

Co się wydarzyło?

Styczniowe posiedzenie FOMC nie przyniosło tak naprawdę żadnych rozwiązań ani nowych decyzji. Retoryka jest neutralna, bez przewagi „jastrzębiej czy gołębiej”,
Spadki głównych indeksów spowodowane są w mojej opinii tylko i wyłącznie potencjalną eskalacją konfliktu na Ukrainie – wykluczam jako przyczynę posiedzenie FOMC.To samo dotyczy aprecjacji dolara, książkowa reakcja „risk off”. Para EURCHF wyraźnie to sugerowała.

Co jest?

FED obecnie jest „między młotem a kowadłem” z rosnącą inflacją i słabnącą gospodarką. FED ma do czynienia z „bardzo nieprzyjemną matematyką”, czyli ograniczone możliwości: recesja lub lata bardzo wysokiej inflacji. Cokolwiek decydent by nie zrobił, paradoksalnie doprowadzi do recesji, pytanie jak głębokiej, to zależy od kierunku, który przyjmie. Wracając do rynków, obecna korekta – tak korekta, bo nie można mówić o bessie zanotowała lokalne dołki, chociaż mogą być naruszone.

Pani Geore z FED’u, powiedziała że, „Agesywne cięcia w bilansie mogą pozwolić na mniejsze podwyżki stóp procentowych”. Retoryka tej wypowiedzi oznacza że, FED woli szybciej zakończyć QT niż podnosić stopy procentowe.
Aprecjacja dolara to efekt dużej ilości nowych długich pozycji. Największe fundusze otwierają ogromne ilości zabezpieczeń dla swoich pozycji.Rentowności obligacji amerykańskich w pierwszej fazie będą spadać, aby następnie mocno rosnąć, Dodam, że manipulacja FED’u zakłamuje w/w. W obecnej chwili rentowność powinna być dwucyfrowa.

Co będzie?

To co napiszę dla wielu wyda się szokujące. Indeksy amerykańskich giełd z panicznych zachowań przejdą do euforycznego stanu. W średnim terminie będziemy osiągać nowe szczyty. Dolar będzie osłabiać się z 2 powodów:
1- powrót pozytywnego sentymentu; 2- część członków EBC zauważa rosnącą inflację w Eurolandzie, ich „jastrzębie” wypowiedzi mogą świadczyć o możliwej podwyżce stóp procentowych, co wpłynie negatywnie na aprecjację dolara, a to zasili europejskie giełdy.
Ceny surowców będą rosły. Nie zdziwi mnie brak marcowej podwyżki stóp procentowych w USA.
Przypominam, że NADAL drukowane są dolary i FED jako wykonawca departamentu skarbu skupuje aktywa. QT – czyli ograniczanie ilościowe, czyli powrót dolarów do „skarbu” ma być wprowadzone na przełomie 2 i 3 kwartału, na razie jest to tylko zaanonsowane. Nie widzę powodów dlaczego rynki miałyby spadać.
Do końca 3 kwartału S&P500 może osiągnąć 5500-6000pkt, Dow Jones 40000-45000pkt, Nasdaq 18000-20000pkt, BTC 100k-170k$. Na przełomie 3 i 4 kwartału możemy rozpocząć bessę, która może potrwać 18-24 miesięcy. Indeksy stracą 50=60%, BTC nawet 70-80%. Podnoszone stopy % jak pokazuje historia, niekoniecznie powodują spadki na giełdach.

Do rozpoczęcia spadków potrzebny będzie zapalnik, oprócz kiepskiej kondycji amerykańskiej gospodarki oraz sprawy Ukrainy, przyczyną może też być spowolnienie w Chinach. Chińskie PMI obrazują spowolnienie gospodarcze.

Niniejszy raport został stworzony w dn. 29.01.2022r.

FedFOMCS&P500USA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz