Kurs dolara wystrzelił. 5,02 zł za 1 USD

Psychologiczna bariera już za nami. Za jednego dolara zapłacimy dziś ponad 5 zł. Kurs dolara bije historyczne rekordy.

Przez ostatni tydzień amerykański dolar umocnił się o ponad 25 gr. To bardzo dużo i jak zauważa XTB, „dolara wsparły mocne odczyty danych z amerykańskiej gospodarki, zaskakująco wysoka sprzedaż domów jednorodzinnych oraz wzrost pewności konsumentów”.

Jeszcze nieco ponad rok temu za 1 dol. płaciliśmy w Polsce ok. 3,70 zł. Jeśli ktoś np. kupił stablecoiny i trzymał je na giełdzie kryptowalutowej, dziś ma wypracowany całkiem przyzwoity zysk – zwłaszcza że same kryptowaluty traciły i nadal tracą na wartości.

Kurs dolara: ponad 5 zł

Silny dolar może cieszyć Amerykanów, ponieważ rośnie ich siła nabywcza w przypadku zakupów zagranicznych. Nie brakuje ludzi, którzy nawet decydują się na zakup nieruchomości w Europie – właśnie dlatego, że za te same pieniądze mogą obecnie kupić znacznie lepsze (lub większe) domy czy mieszkania niż jeszcze rok temu.

Cathie Wood, założycielka i dyr. generalna Ark Investment Management uważa, że siła dolara była i nadal jest „niszcząca dla reszty świata”, jeśli chodzi o konkurencyjność i aktywność gospodarczą. Dodaje, że bank centralny powinien wycofać się z restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jej zdaniem Fed musi wziąć pod uwagę to, co dzieje się np. w Europie i strefie euro. Dodajmy, że obecnie 1 dol. kosztuje 1,05 euro.

Cathie Wood zauważa, że większość towarów jest wyceniana w dolarach:

Wzmacniający się dolar to duży problem dla gospodarek europejskich, w tym polskiej. Oznacza bowiem m.in. rosnące ceny surowców i wielu towarów.

Silny dolar to także mniejsza aktywność inwestorów, którzy często wolą obecnie po prostu gotówkę. Rynek akcji notuje rekordowe straty, podobnie jak krypto. Nie brakuje tego rodzaju grafik i zdjęć, które mają być „komentarzem” do bieżącej sytuacji ekonomicznej:

Warto zwrócić też uwagę na to, że inne waluty również tracą na wartości. Szczególnie dotyczy to funta brytyjskiego.

Zobacz: Ile jest Bitcoinów

Uwaga, to nie jest żaden meme coin, shitcoin, albo nawet akcje jakiejś spółki. To po prostu funt brytyjski w porównaniu do dolara:

Amerykański dolar już pod koniec 2021 r. zbliżał się do granicy 5 zł. Teraz pozostaje czekać na dalsze ruchy Fed, ale też innych banków centralnych. Jeszcze dziś planowane jest wystąpienie publiczne m.in. Christine Lagarde, która zajmuje stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz