Zwolennicy kryptowalut w Rosji wzywają Putina do poluzowania regulacji

Zwolennicy kryptowalut w Rosji wzywają Putina do poluzowania regulacji

Rozsądne i wyważone regulacje w świecie kryptowalut są niezbędne. Jednak przesada z nadmiernym przykręcaniem śruby nowo powstałej ekosferze może być zabójcze. Wydaje się, że w USA nie rozumieją tego problemu nazbyt dobrze i jak na razie „wylewają dziecko z kąpielą”. Być może celowo i spowodują tym nieprzejednanym podejściem do potężnych spadków cen.

Na szczęście blockchain nie jest własnością żadnego rządu i w końcu wygra tutaj prawdziwa konkurencja i wolny rynek.

Rosja zablokowana sankcjami wykorzystuje kryptowaluty do ich obchodzenia. Jednak żeby szybciej i lepiej poradzić sobie z tym problemem należy zrezygnować z nadmiernych regulacji prawnych. W przypadku tego państwa nie posłuży to dobru w geopolityce lecz z pewnością da ulgę technologii. Stąd obecna inicjatywa ma szanse powodzenia.

Przeczytaj także : Do 2028 kurs złota osiągnie poziom co najmniej 2400 USD za uncję – narastające napięcia geopolityczne i banki centralne będą kształtować ceny kruszców – Pierre Lassonde

Regulacje w Rosji

Obecne stanowisko regulacyjne Rosji w sprawie branży kryptowalut potencjalnie doprowadziłoby kraj do „bezpośrednich strat finansowych”, argumentuje RACIB.

Rosja nadal opóźnia przyjęcie przepisów dotyczących kryptowalut a lokalni zwolennicy krypto zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina o zmianę podejścia rządu do regulacji rynku.

Rosyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Kryptograficznego i Blockchain (RACIB) – główna grupa entuzjastów kryptowalut i blockchain w Rosji – wystosowała 6 marca list otwarty do Putina. Wzywa w nim prezydenta do zajęcia się ryzykiem związanym z ignorowaniem globalnego rozwoju przemysłu kryptograficznego.

W liście RACIB argumentował, że Rosja jest zbyt powolna, we wdrażaniu eksperymentalnych systemów prawnych ukierunkowanych na adopcję kryptowalut, pomimo uchwalenia pierwszej ustawy dotyczącej krypto: „O cyfrowych aktywach finansowych” w 2021 roku.

W listopadzie 2022 roku prawodawcy w Rosji wprowadzili szereg poprawek prawnych do ustawy o kryptowalutach, proponując uruchomienie „narodowej giełdy kryptowalut”. Według RACIB niektóre z tych poprawek znacznie skomplikowałyby wdrażanie cyfrowych technologii finansowych w Rosji, ponieważ wprowadzają sankcje karne dla lokalnych twórców blockchain.

Proponowane poprawki dałyby rosyjskim organom ścigania „morze wyboru” do wywierania presji na lokalną społeczność kryptograficzną, powiedział dyrektor wykonawczy RACIB Alexander Brazhnikov.

„Firmom z branży zasobów cyfrowych nie będzie łatwo udowodnić, że robią wszystko w ramach rosyjskiego ustawodawstwa” – stwierdził Brażnikow.

RACIB ostatecznie wezwał Putina do położenia kresu wrogiemu stanowisku regulacyjnemu Rosji w sprawie kryptowalut, ponieważ uniemożliwia to lokalnym firmom pełne wykorzystanie potencjału kryptowalut i potencjalnie doprowadziłoby kraj do „bezpośrednich strat finansowych”.

RACIB stwierdził:

„Obecna polityka państwa w zakresie regulacji cyfrowych aktywów finansowych stwarza poważne ryzyko, że rosyjska gospodarka pozostanie w tyle za nie tylko nieprzyjaznymi, ale także przyjaznymi krajami z powodu opóźniania wprowadzania nowych technologii finansowych”.

Według RACIB jednym z największych zagrożeń związanych z ignorowaniem korzyści płynących z branży kryptograficznej jest relokacja lokalnych talentów do zaawansowanych jurysdykcji, w tym do krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU), takich jak Kazachstan i Armenia.

Aby pomóc Rosji zmienić twarde stanowisko regulacyjne w sprawie kryptowalut, RACIB poprosił Putina o zbudowanie grupy roboczej, w tym przedstawicieli społeczności zasobów cyfrowych, w celu współpracy z rządem przy budowaniu państwowej polityki regulacji kryptowalut. Grupa wyraźnie wyraziła zainteresowanie rozwojem i stosowaniem systemów płatności transgranicznych w Rosji, jurysdykcjach EUG, a także w innych krajach, takich jak Brazylia, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

W 2021 roku Jurij Pripachkin z RACIB przekonywał, że Rosja „absolutnie nic” nie robi, aby regulować lokalny rynek kryptowalut.

Wiadomość ta pojawia się wkrótce po tym, jak rosyjski bank centralny powtórzył swoje bezkompromisowe stanowisko w sprawie kryptowalut, a Elizaveta Danilova, szefowa departamentu stabilności finansowej Banku Rosji, argumentowała, że legalizacja inwestycji w kryptowaluty zagraża dobru rosyjskich obywateli. Jednocześnie Bank Rosji nie widzi problemu w legalizacji wydobycia kryptowalut i umożliwieniu ich wykorzystania w transakcjach transgranicznych.

Może Cię zainteresuje :

KryptowalutyputinRosja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz