Specjalista od makroekonomii oraz zarządca funduszu kryptowalutowego, Dan Tapiero, uważa, że świat krypto rośnie w zastraszającym tempie. Wskazuje, że tempo adopcji cyfrowych aktywów nie wykazuje oznak spowolnienia.
Zaskakujący wzrost wartości rynku krypto
Tapiero przypomina, że gdy w połowie 2019 roku wpadł na pomysł utworzenia funduszu kryptowalutowego, całkowita wartość rynku wynosiła 300 miliardów dolarów. Mowa o łącznej wartości wszystkich kryptowalut i ich ekwiwalentów akcyjnych. W ciągu niespełna dwóch lat wartość ta wzrosła dziesięciokrotnie, osiągając 3,2 biliona dolarów. Chociaż obecnie wartość ta spadła do 1,7 biliona, nadal jest to imponujący wzrost w porównaniu z początkową wartością.
„Wzrost o 5-krotność w ciągu czterech lat to tak, jakby co roku rosły o 100%” – komentuje Tapiero.
Jednym z aspektów rynku krypto, który zdaniem Tapiero posiada ogromny potencjał, jest tokenizacja rzeczywistych aktywów, znana jako RWA. Choć pomysł ten zyskuje na popularności dopiero od kilku miesięcy, już teraz zaobserwowaliśmy wzrost wartości zatokenizowanych aktywów ze 100 milionów dolarów do 800 milionów w krótkim czasie.
„To wciąż tylko 800 milionów dolarów na rynku wartym setki bilionów dolarów” – zauważa.
Co więcej, Tapiero podkreśla niesamowity wzrost rynku stablecoinów. W ciągu trzech lat przeszedł drogę od zera do oszałamiającej sumy 8 bilionów dolarów w 2022 roku.
Zobacz także: W tej kwestii Solana bije Ethereum na głowę. Gigantyczna różnica!
Szybka adaptacja kryptowalut w tradycyjnym świecie
Według Tapiero, świat kryptowalut rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wskaźnikiem tego jest liczba innowacji, nowych pomysłów oraz produktów, które pojawiają się na rynku. Szczególnie zwraca uwagę na rozwój finansów zdecentralizowanych, znanych jako DeFi.
Za dynamicznym rozwojem rynku kryptowalut jego zdaniem przemawiają nie tylko suche dane. Tapiero wskazuje również na zmieniające się postawy wśród inwestorów. Tradycyjne instytucje finansowe, które niegdyś podchodziły sceptycznie do świata krypto, teraz aktywnie włączają się w jego eksplorację.
Banki i fundusze inwestycyjne coraz częściej rozważają możliwość dywersyfikacji swoich portfeli poprzez włączanie do nich aktywów cyfrowych. Tapiero wierzy, że to właśnie połączenie starego świata finansów z nowoczesnymi technologiami blockchain da początek kolejnej rewolucji w sektorze finansowym.
Może Cię również zainteresować: