Czy schematy, które zdawały się rządzić kryptowalutami odchodzą do lamusa? Znany ekonomista Alex Kruger ogłosił, że obecny rynek kryptowaluty Bitcoin to nie kolejna powtórka z rozrywki, ale początek „supercyklu’. Co to znaczy? Według Krugera, tym razem nie ma co liczyć na powielanie wcześniejszych wzorców. Nowa era krypto ma rządzić się zupełnie innymi prawami.
Bitcoin w supercyklu – zmiana reguł gry?
Zdaniem Krugera, w ostatnich tygodniach doszło do jednej z największych przemian w historii branży. Od „pół-legalnej ciekawostki” kryptowaluty błyskawicznie przeszły do pełnoprawnego sektora wspieranego przez amerykańskie państwo. Mało tego. Kruger zdecydował się nawet na porównanie ich do złota w latach 70., kiedy decyzja Nixona o zniesieniu parytetu złota wywołała eksplozję cenową. Wtedy uncja złota podskoczyła z 35 do 850 USD. Czy z Bitcoinem może być podobnie? Na to – przynajmniej zdaniem tego nie byle jakiego eksperta – wskazuje coraz więcej sygnałów.
Kruger twierdzi, że lokalny szczyt Bitcoina może pojawić się w okolicach marca 2025 roku. Ale spokojnie, to wcale nie musi oznaczać końca zabawy. Ekonomista podkreśla, że do wejścia w rynek niedźwiedzia potrzebne są konkretne warunki makroekonomiczne, a te – według niego – wciąż się nie pojawiły. Ekspert nie wyklucza jednak pojawienia się lokalnych korekt.
„Spokojnie, 33 dni to dopiero początek” – pisze Kruger, odnosząc się do wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Pro-kryptowalutowe nastawienie nowego-starego prezydenta to jeden z głównych powodów aktualnej euforii na rynku.
MicroStrategy dalej kupuje
Kiedy jedni mówią o supercyklu, inni… kupują. I to naprawdę grubo. Michael Saylor, szef MicroStrategy, ogłosił zakup kolejnych 21 550 BTC za bagatela 2,1 miliarda USD. Ale nie to jest najciekawsze. Firma Saylora zapłaciła za jednego Bitcoina średnio 98 783 USD. Prawie 100 tysięcy dolarów za sztukę, zaledwie krok przed wypracowanym niedawno ATH.
To nie pierwszy raz, gdy MicroStrategy inwestuje w BTC z gigantycznym rozmachem. Firma trzyma już na swoich portfelach 423 650 Bitcoinów, za które zapłaciła łącznie 25,6 miliarda USD. Co to oznacza? Średnia cena ich zakupu to 60 324 USD za BTC. W skrócie: i tak są na ogromnym plusie.
Dwa znaczące nazwiska – Kruger i Saylor – kreślą przed nami dwa równie optymistyczne scenariusze. Kruger widzi supercykl Bitcoina napędzany zmianami regulacyjnymi i wsparciem państwa. Saylor z kolei dalej kupuje Bitcoiny za miliardy, sygnalizując, że to nie czas na strach, a na działanie.