Abu Zabi przyznaje firmie zajmującej się wirtualnymi aktywami, M2, zgodę na świadczenie usług związanych z kryptowalutami. Platforma M2 wystartuje pod koniec 2023 roku. Umożliwi ona klientom detalicznym i instytucjonalnym (z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) zakup, sprzedaż i przechowywanie wirtualnych aktywów.
Zgodę wydała władza Regulacyjna Usług Finansowych (FSRA) na rynku Abu Zabi (ADGM). M2 uzyskała zgodę na świadczenie usług finansowych w zakresie prowadzenia wielostronnej platformy transakcyjnej z siedzibą w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W ogłoszeniu z dzisiaj (16 sierpnia 2023) firma M2 poinformowała, że uzyskanie zgody regulacyjnej umożliwi klientom instytucjonalnym i detalicznym z UAE „kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie wirtualnych aktywów”, takich jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).
Platforma M2 została opracowana w ciągu ostatniego roku. Jej długoterminowym celem jest “ustanowienia najwyższego poziomu zaufania, bezpieczeństwa i integralności w powstającej klasie wirtualnych aktywów”. Po uruchomieniu platforma M2 umożliwi również użytkownikom z ZEA zakup kryptowalut za pomocą pieniędzy fiducjarnych, a także dostęp do instrumentów pochodnych i usług rentowności.
Stefan Kimmel, dyrektor generalny M2 tak wypowiedział się o tym procesie:
Proces uzyskania licencji to pierwszy krok w naszej podróży. Będziemy nadal prowadzić bliski dialog z ADGM, aby zapewnić przejrzystość w zakresie przechowywania aktywów klientów. Przez ostatnie pięć lat ramy regulacyjne ADGM ustaliły jasne zasady dla podmiotów działających w sektorze wirtualnych aktywów, a M2 będzie przestrzegać najwyższych standardów, aby odzwierciedlić ich wizję, gdy ZEA nadal umacnia swoją reputację światowego lidera w tej dziedzinie.
Zobacz też: Pierwszy europejski ETF na Bitcoin trafia na giełdę w Amsterdamie!
Współpraca M2 i ADGM
ADGM wprowadziło kompleksowe ramy regulacyjne dla wirtualnych aktywów w 2018 roku. Od tego czasu przyciągnęło wiele dużych firm zajmujących się kryptowalutami, które otworzyły swoje działalności gospodarcze w jego regulowanej strefie ekonomicznej.
„W ADGM nasza misja zawsze koncentrowała się na odblokowywaniu nowych możliwości wzrostu i wspieraniu inwestycji w sektorze wirtualnych aktywów” – powiedział Salem Al Darei, dyrektor generalny ADGM. „Nadal jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia cyfrowego krajobrazu aktywów Abu Zabi i aktywnego wspierania dywersyfikacji naszej kwitnącej gospodarki”.
W listopadzie 2022 roku ADGM przyznało giełdzie kryptowalut Binance zgodę na świadczenie usług finansowych FSP. Było to po otrzymaniu wstępnej zgody od organu nadzorczego finansowego w kwietniu. Następnie, w lipcu tego roku, giełda kryptowalut Rain otrzymała podobne uprawnienia regulacyjne. Chodzi o świadczenia usług pośrednictwa i przechowywania wirtualnych aktywów dla użytkowników z ZEA.
Może Cię zainteresować: