Memecoiny albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ma przestrzeni pomiędzy tymi uczuciami. Jednakże nawet najwięksi przeciwnicy tego typu niepewnych kryptoaktywów muszą przyznać jedno: można na nich zarobić, a skala zysków potrafi być piorunująca. Pokazuje to chociażby jeden z ostatnich przykładów na blockchainie Solana.
Piorunujący zysk: ponad 8 milionów dolarów w jeden dzień
W sieci Solana doszło do znaczącego wzrostu wartości memecoinów. Wykorzystali to bliżej nieznani inwestorzy, zamieniając skromne 6,400 dolarów w ponad 8.28 miliona w ciągu tylko jednego dnia. Z analizy sieciowej firmy Lookonchain wynika, że dwa nowo utworzone portfele kryptowalutowe wydały 44.78 tokenów Solana (SOL) na zakup 52.66% całkowitej podaży kryptowaluty inspirowanej memami – $TIM. To wystarczyło do nabycia około 526.6 miliona tokenów. Transakcja ta miała miejsce zaledwie trzy minuty po rozpoczęciu handlu.
Środki te zostały następnie przesłane do wielu adresów. Inwestorzy zaczęli sprzedawać tokeny w małych ilościach, aby uniknąć przyciągania uwagi. Takie działania pokazują, w jaki sposób w ciągu ostatnich miesięcy inwestorzy związani z memecoinami na platformie Solana osiągali horrendalne zyski. Często skupowali tokeny tuż po ich wprowadzeniu na rynek. Na przykład, jeden z traderów kryptowalut zarobił 6.9 miliona dolarów na handlu memecoinem $BONK opartym na Solanie.
Wieloryby Solana uwielbiają memecoiny
W ostatnim czasie, mimo ogólnego spadku cen na rynku kryptowalut, tzw. „wieloryby Solana” zaczęły masowo inwestować w memecoiny. Według danych od Lookonchain, dwóch głównych inwestorów zaczęło gromadzić je w momencie, gdy ich ceny zaczęły spadać.
Coiny, które gromadzili, obejmowały takie o tematyce obyczajowej Slerf ($SLERF), Pepe-themed Book of Meme ($BOME) oraz oparte na Joe Bidenie Jeo Boden ($BODEN). Tokeny te były kupowane głównie na giełdach kryptowalutowych takich jak KuCoin i Binance. Tam jeden z wielorybów przelał 31,916 SOL o wartości ponad 44.5 miliona, aby wydać prawie 300,000 dolarów na BODEN. Inna gruba ryba przetransferowała 2.25 miliona dolarów z głównej giełdy. Następnie wykorzystała 1.12 miliona dolarów na zakup SLERF i 660,000 dolarów na zakup BOME.
Inwestowanie w memy jak hazard?
Inwestowanie w memecoiny, czyli kryptowaluty inspirowane memami internetowymi, niesie ze sobą wyjątkowe ryzyka. Ich przeciwnicy często przyrównują to do hazardu. Aktywa te charakteryzują się wysoką zmiennością i nieprzewidywalnością. Mogą oferować olbrzymie zyski, ale równie szybko prowadzić do wyjątkowo drastycznych i błyskawicznych strat.
Traderzy często liczą na „szczęśliwy strzał”, kupując memecoiny niejako w ciemno, w nadziei, że ich wartość wystrzeli w kosmos. Jest to strategia wysoce ryzykowna, ponieważ ruchy cenowe są nieprzewidywalne i mogą być wywołane czynnikami, które nie mają nic wspólnego z realnymi wartościami rynkowymi.