Według najnowszych doniesień rynku Grayscale zamierza uruchomić pierwszy fundusz typu 'trust’, opart o XRP (Ripple). W następstwie tej informacji cena tokena wystrzeliła o ponad 10%. Doniesienia na ten temat jako pierwsza przekazała telewizja amerykańska, Fox Business. Przypomnijmy, oba fundusze Grayscale oparte o Bitcoina i Ethereum zostały już skonwertowane do formy ETF, w tym roku… Ale tzw. Trust (fundusz powierniczy) i ETF to dwa różne produkty inwestycyjne.
ETF musi zostać zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, ponieważ jest oferowany bezpośrednio inwestorom detalicznym. Struktura trustu i oferta sprzedaży dla tzw. akredytowanych inwestorów jest łagodniejsza pod względem spełnienia norm regulacyjnych. Taki fundusz powierniczy może stać się funduszem ETF po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń regulacyjnych.
Oficjalnie dzisiaj Grayscale ma ogłosić uruchomienie pierwszego w USA funduszu powierniczego XRP. Ten zaoferuje akredytowanym inwestorom bezpośrednią ekspozycję na XRP, czyli natywny token, zasilając blokchain XRP. Token ułatwia transakcje transgraniczne giganta płatności blockchain Ripple. Przypomnijmy, że fundusz ETF ma pojawić się w czasie, gdy wciąż trwają prace nad ISO20022.
Firmie Grayscale przypisuje się pomoc we wprowadzeniu pierwszych kryptowalutowych funduszy ETF. Grayscale wygrał w apelacji z SEC… Co finalnie s co spowodowało zalew tytanów z Wall Street, takich jak BlackRock, Fidelity, uruchamiających własne fundusze ETF. Stowarzyszenie inwestorów 'XRP Army’ od dawna czeka na utworzenie podobnego funduszu, opartego na XRP. Aktualnie kryptowaluta jest 7 w rankingu najwyżej wycenianych projektów crypto.
Warto mieć jednak uwagę, że konwersja do ETF nie będzie łatwa. SEC jest uwikłany w długą walkę prawną z Ripple. Agencja w 2020 r. pozwała twórców XRP za niezarejestrowanie sprzedaży tokena, jako papieru wartościowego. W ubiegłym roku sędzia z Manhattanu przyznała Ripple częściowe zwycięstwo. Orzekła wówczas, że sprzedaż XRP przez Ripple inwestorom instytucjonalnym można uznać za transakcje na papierach wartościowych, ale nie w przypadku sprzedaży inwestorom detalicznym na rynku wtórnym.
Etoro kontra SEC
W ramach ugody z SEC, popularny broker eToro zaprzestanie działalności handlowej… Prawie wszystkimi kryptowalutami. Oświadczenie jest opublikowane na stronie SEC, dostępne jest tutaj. Zdaniem SEC eToro nie przestrzegało przepisów rejestracyjnych federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Czytamy w nim, że:
„Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła dzisiaj, że eToro USA LLC zgodziła się zapłacić 1,5 miliona dolarów w celu uregulowania zarzutów, że prowadziła niezarejestrowanego brokera i niezarejestrowaną agencję rozliczeniową w związku ze swoją platformą transakcyjną. Ta ułatwiała kupno i sprzedaż niektórych aktywów kryptograficznych jako papierów wartościowych.
(…) eToro publicznie ogłosiło, że w przyszłości i z zastrzeżeniem postanowień nakazu SEC w tej sprawie, jedynymi aktywami kryptograficznymi, którymi klienci z USA mogą handlować na platformie firmy, będą Bitcoin, Bitcoin Cash i Ether. eToro publicznie ogłosiło, że zapewni swoim klientom funkcjonalność sprzedaży wszystkich innych aktywów kryptograficznych tylko przez 180 dni po wydaniu nakazu SEC.„
Dla samego etoro decyzja wydaje się pozytywna, a kara jest relatywnie niewielka. Od 2021 roku wolumen handlu altcoinami na globalnych giełdach spada, a uwaga koncentruje się przeważnie na największych projektach. W efekcie, koszty biznesowe takiej decyzji w eToro wydają się akceptowalne i nie zaburzą biznesu giełdy. Akcje Coinbase wzrosły na wieść o tym wydarzeniu. Inwestorzy mają nadzieję, że handel przeniesie się do giełdy 'wspieranej’ przez BlackRock?
Zachęcamy do śledzenia najnowszych danych i komentarzy makro z nami.