W zeszłym tygodni fani Ripple przeżyli prawdziwy rollercoaster. Najpierw we wtorek wszyscy ekscytowali się tym, że Bitwise złożyło wniosek o XRP ETF. Analitycy już rozpoczynali odliczanie do ewentualnego zatwierdzenia tego produktu, a zaledwie kilkanaście godzin później następnego dnia SEC złożyła apelacje od wyroku sądowego w sprawie przeciwko Ripple. Po tej wiadomości token spadł do 0,52 dolara i do dziś się nie pozbierał. W ciągu ostatnich 24 godzin istotnie wzrosła aktywność handlowa XRP, ale czy to wystarczy, by odrobić straty?
Aktywność handlowa XRP wyraźnie w górę. Czy to wystarczy do przełamania?
Wiadomość o tym, że SEC nie odpuszcza i zamierza dalej ciągnąć prawny spór z Ripple wpłynęła negatywnie na XRP. Token stracił w pierwszych godzinach po tej informacji kilkanaście procent i spadł do 0,52 dolara. W momencie pisania tekstu token kosztuje niecałe 0,53 dolara, ale dane dotyczące jednego ze wskaźników dały nadzieję na odbicie.
Jak odnotowała platforma CoinGlass w ostatnich dniach zaobserwowano 66% wzrost aktywności handlowej XRP przy użyciu instrumentów pochodnych. Na początku tygodnia całkowity obrót instrumentami pochodnymi na XRP osiągnął 1 mld dolarów. Ponadto XRP odnotował również wzrost aktywności na rynku spot, gdzie łączny wolumen obrotu wyniósł ponad 1,03 miliarda dolarów, czyli o 71% więcej niż poprzedniego dnia.
Komentatorzy oceniają, że wzrost aktywności handlowej może wynikać z powracającego optymizmu. Sytuacja na Bliskim Wschodzie, póki co nie dostarczyła nowych niepokojących wieści. Dlatego inwestorzy powoli wracają na ryzykowne rynki. Ponadto analitycy zwracają uwagę, że aktualne wyniki, choć pozytywne, są dalekie od tych notowanych, chociażby pod koniec września.
Groźny wzór na wykresach i kluczowe poziomy
Chociaż widać pewne oznaki powrotu optymizmu na rynek kryptowalut, to w przypadku XRP eksperci widzą też ewentualne zagrożenia. Portal U.Today zwrócił uwagę na wyniki analizy technicznej tokena. Ujawniły one, że krzyż śmierci obejmujący 50-dniowe i 200-dniowe wykładnicze średnie kroczące (EMA) może być niedźwiedzim sygnałem. Niewykluczone, że to największe wyzwanie, z którym niebawem zmierzyć się XRP.
Analitycy oceniają, że kluczowe poziom oporu, który warto teraz śledzić, to 0,54 dolara. Wartość ta, według portalu, jest bardzo zbliżona do trendu spadkowego 100-dniowej EMA. Jeśli XRP nie poradzi sobie z przełamaniem tej bariery, może to sygnalizować słabość rynku i ewentualne spadki wartości tokena.
Kolejnym istotnym poziomem wsparcia może być 0,50 USD. Analitycy sądzą, że naruszenie tej bariery psychologicznej pogłębiłoby trend spadkowy i wywarłoby większą presję na sprzedających. Jeśli XRP nie będzie w stanie utrzymać poziomu 0,50 dolara, negatywne nastroje na rynku mogą spowodować gwałtowny spadek kursu do jeszcze niższych poziomów.
W przypadku spadku poniżej 0,50 dolara kluczowe może być obserwowanie poziomu 0,46 dolara. Powrót do tego poziomu może być sygnałem, że XRP rozpoczęło poważniejszą korektę.