Justin Sun, założyciel platformy kryptowalutowej Tron, po raz kolejny poszedł na całość. Biznesmen zjadł banana będącego elementem dzieła Maurizio Cattelana „Comedian” Owoc był wyceniany na ponad 6 milionów dolarów.
Jak już informowaliśmy wcześniej w naszym serwisie, banan został zakupiony przez Suna na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku, a on sam zjadł go dziś, podczas transmitowanego na żywo wydarzenia branży kryptowalutowej w Hongkongu.
Justin Sun mówi „Smacznego!”
Na nagraniu wideo z eventu widać, jak Sun usuwa banana ze ściany, po uprzednim odklejeniu taśmy klejącej, która była częścią rzeźby Cattelana. Mając owoc w ręku mężczyzna obrał go i ugryzł, wywołując spory entuzjazm wśród zgromadzonych przez niego osób. Po chwili Sun powiedział coś do mikrofonu po mandaryńsku, po czym wziął kolejny kęs i odłożył na wpół zjedzony owoc, by zachować go na później. Zapytany przez dziennikarzy o towarzyszące tej chwili mężczyzna opisał to doświadczenie jako ważny moment zarówno w sztuce, jak i kulturze popularnej.
Kontrowersyjne zachowanie Suna przyciągnęło uwagę opinii publicznej, ponieważ „Comedian” to konceptualne dzieło sztuki, w którym świeży banan jest przyklejony taśmą do ściany, kwestionując samo pojęcie tego, co stanowi sztukę. Dzieło po raz pierwszy zadebiutowało na Art Basel w Miami Beach w 2019 roku i wywołało debatę na temat tego, czy w ogóle powinno być uważane za sztukę. Pomimo pozornie prostego założenia, instalacja została sprzedana na aukcji za oszałamiającą kwotę 6,2 miliona dolarów. Dodajmy, że Sun był jednym z siedmiu licytujących.
Zaskoczenia jednak nie ma, bo Sun już wcześniej wyraził zamiar zjedzenia banana w ramach swojego zaangażowania w dzieło sztuki. W czasie aukcji stwierdził, że chciał „uhonorować miejsce banana w historii sztuki i kulturze popularnej spożywając go”. Jego zakup został również opatrzony certyfikatem autentyczności od Sotheby’s – dom aukcyjny potwierdził, że banan był autentyczną częścią pracy Cattelana. Jako bonus Sun otrzymał „zestaw startowy”, który zawierał nowego banana, taśmę klejącą i przewodnik dotyczący prezentacji dzieła sztuki, w tym wymiany owocu, gdy ten się zepsuje.
Po konsumpcji banana o wartości 6,2 miliona dolarów Sun zobowiązał się do zakupu 100 000 bananów od sprzedawcy na straganie w nowojorskiej dzielnicy Upper East Side – tego samego sprzedawcy, który pierwotnie sprzedał banana użytego w dziele sztuki za jedyne 25 centów. Sun podkreślił, że właściciel stoiska z owocami, Shah Alam, nieświadomie przyczynił się do powstania przełomowego dzieła. Oświadczenie to podkreśla zdolność biznesmena do łączenia kryptowaluty i sztuki konceptualnej, rysując podobieństwa między zdecentralizowaną technologią blockchain a innowacyjnym charakterem dzieła Cattelana.
Zaangażowanie Suna w świat sztuki nie jest jego jedyną głośną inwestycją. Jkakkiś czas temu mężczyzna poinformował o zainwestowaniu 30 milionów dolarów w World Liberty Financial, inicjatywę kryptowalutową związaną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem.
Sam Sun to dość kontrowersyjna postać. W ubiegłym roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżzyła go o oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych za pośrednictwem swojego projektu kryptograficznego Tron. Sprawa jest w toku.
Gdzie kończy się sztuka?
Trzeba jednak przyznać, że biznesmen ma i pieniądze, i pomysł, i poczucie humoru. Podczas eventu w Hongkongu publiczność otrzymała od niego pamiątki w postaci bananów i rolek taśmy klejącej jako sposób na zaangażowanie się w konceptualne dzieło sztuki. On sam wykazuje zainteresowanie kwestią tego, gdzie przecinają się sztuka, wartości i nowoczesne technologie – i to chyba to biznesmen chciał zbadać jedząc banana w przestrzeni publicznej. On sam jest już trzecią osobą, która zjadła banana Cattelana. Poprzedni śmiałkowie to student z Korei Południowej i pochodzący z Nowego Jorku artysta performatywny David Datun.