Kryptowalutowe byki wydają się senne przed piątkową konferencją w Jackson Hole. Jednocześnie 26 sierpnia wygasną opcje traderów Bitcoina warte prawie 1 mld USD co może skutkować zmiennością w zależności od wyceny kryptowaluty tego dnia. Król kryptowalut wciąż nie spróbował na dobre zaatakować poziomów zbliżonych do 200 sesyjnej średniej poniżej której osunął się w zeszłym tygodniu powodując potężną falę likwidacji zlewarowanych pozycji traderów na kryptowalutowym rynku. Przyjrzyjmy się ponownie rynkowi opcji oraz kluczowym dla Bitcoina oporom by odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie kurs 'króla kryptowalut’ może wylądować na końcu obecnego tygodnia?
Wygasające opcje
Likwidacja agresywnie grających na zwyżki cen inwestorów odbyła się w czasie zapoczątkowanego w zeszłym tygodniu spadku do 20.800 USD gdzie wylądowała cena Bitcoina tuż po przebiciu 25 000 USD. Oznaczało to aż 16,5% spadek między 15 a 19 sierpnia. Paliwa spadkom dodały fatalne warunki na rynku nieruchomości w Chinach, oraz obawy wokół dalszego cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA. Ciężko wyobrazić sobie by korelujący z indeksami Bitcoin wykazał dywergencję zatem spadki na amerykańskiej giełdzie za każdym razem niosą ze sobą osłabienie kryptowalut. W tym tygodniu, 26 sierpnia wygasną sierpniowe opcje warte blisko 1 mld USD, a popyt utrzymał wsparcie przy 20 800 USD nie pozwalając podaży na przejście 'czerwonej linii’. Byki mają nadzieję, że ich wygaśnięcie oczyści kryptowalutom drogę na północ.
Korekta ewidentnie zaskoczyła byki, z których tylko 12% ustawiło opcje call (kupno) powyżej 22 000 USD. Pewność byków co do dalszych wzrostów mogła skusić aktywną podaż do wybicia pozycji z rynku. W ten sposób mimo mniejszej ilości niedźwiedzich pozycji są one lepiej pozycjonowane przed zbliżającym się wygaśnięciem.
Zgodnie z Cointelegraph przytoczymy cztery możliwe, uproszczone scenariusze uwzględniające najprostrsze strategie na rynku traderów opcji, biorąc pod uwage obecną wycenę Bitcoina. W zależności od ceny Bitcoina w dniu wygaśnięcia 26 sierpnia przewaga podaży nad popytem może ulec zmianie, a dla byków jest jeszcze przysłowiowe światełko w tunelu.
Cena Bitcoina między 20000 a 21000 USD: 1100 call vs. 8200 put. Wynik opcji faworyzuje podaż o 140 milionów dolarów.
Między 21000 a 22000 USD: 1600 call vs 6350 put. Wynik netto faworyzuje podaż o 100 milionów dolarów.
Między 22000 a 24000 dolarów: 5 000 call vs 4700 put. Wynik netto daje mieszany obraz między popytem a podażą
Między 24 000 a 25000 dolarów: 7700 kuponów vs 1000 opcji. Wynik netto zdecydowanie faworyzuje popyt o 160 milionów dolarów i może doprowadzić do bolesnych likwidacji.
Poziom 20 800 dolarów jest krytyczny ponieważ to ten poziom zatrzymał likwidację na kontraktach terminowych i wciąż wyznacza siedmiotygodniowy wzrostowy trend Bitcoina. Byki muszą co najmniej wejść w okolice 22 000 USD – 23 000 USD by móc zostać w grze. Jednocześnie olbrzymia likwidacja wartych prawie 210 mln USD pozycji na wzrosty na rynku kontraktów futures może wskazać, że kupujący nie wrócą tak szybko do zakupów. Według Cointelegraph najbardziej prawdopodobny jest scenariusz między 22 000 USD a 23 000 USD w dniu 26 sierpnia.
Kluczowe opory
Bitcoin spadł w ostatnim tygodniu poniżej linii trendu wzrostowego, który wyznacza 200 sesyjna średnia krocząca, król kryptowalut stracił prawie 12%.
Kluczowym zadaniem dla byków będzie obrona 20 800 USD. Obecnie 200 sesyjna tygodniowa średnia tradycyjnie ze wsparcia stała się oporem. Jeśli popyt nie próbuje jej przebić w nadchodzących dniach może to świadczyć o słabnącej stronie popytowej i sugerować spadek poniżej 20 000 USD. Podobnego zdania jest również część analityków sugerująca, że wzrosty z przełomu lipca i sierpnia były wyłącznie 'pułapką na byki’, napędzaną przez zjawisko znane jako FOMO (fear of missing out czyli lęk przed ominięciem okazji).
Podsumowanie
Choć kryptowaluty są zmiennymi aktywami, postrzeganymi jako wyjątkowo ryzykowne rynek akcji w ostatnim czasie również 'cierpi’ na podwyższoną zmienność. Indeks S&P500, uważany za relatywnie stabilny stracił blisko 9% na przestrzeni 5 dni (8 – 13 czerwca). Wiele wskazuje jednak na to, że podaż nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a na euforyczne ’przed halvingowe’ wzrosty Bitcoin będzie musiał jeszcze poczekać. Piątkowe przemówienie Jerome’a Powella w Jackson Hole pokryje się z wygasającymi opcjami co może spowodować na rynku kryptowalut nadzwyczajną zmienność.
Może Cię zainteresuje: