Wybory prezydenckie w USA | Świt zdecentralizowanych rynków prognostycznych

W ciągu nieco ponad trzech tygodni wolumen obrotu na zdecentralizowanej platformie Polymarket wzrósł z zera do prawie 3 milionów dolarów. W jaki sposób wybory prezydenckie w USA poruszyły rynek krypto?

Czy Donald J. Trump wygra wybory prezydenckie w USA?

Platforma Polymarket umożliwia użytkownikom stawianie zakładów opartych o krypto odnośnie żywiołowo dyskutowanych, ważnych wydarzeń. Dotyczą one polityki, popkultury, zdrowia i urody oraz wielu innych tematów.

W dniu wczorajszym Polymarket utworzył kontrakt pod hasłem, „Czy Trump wygra wybory prezydenckie w USA w 2020 roku?”. jJk dotąd, obstawiono w jego ramach ponad 3 miliony dolarów, zarówno dla odpowiedzi „tak”, jak i „nie”. Każda z opcji kosztuje mniej niż jednego dolara.

Polymarket jest platformą typu non-custodial. Oznacza to, że nie przechowuje środków użytkowników. Zakłady można obstawiać w stablecoinie USDC zabezpieczonym dolarem.

źródło: Polymarket

Zdecentralizowane rynki prognostyczne

Rynki prognostyczne, w ramach których których użytkownicy mogą obstawiać wyniki przyszłych wydarzeń, są jedną z opcji w ramach zdecentralizowanych finansów (DeFi). Wybory i debaty polityczne przyciągają do tych platform dużą liczbę traderów i różnej maści spekulantów.

„Dla mnie wybory prezydenckie to Super Bowl dla rynków prognostycznych. Każdy z nich przeżywa ogromny wzrost wolumenu To naturalne, że kryptowaluty idą w ich ślady ”- powiedział David Liebowitz, wiceprezes ds. rozwoju biznesu zdecentralizowanej encyklopedii Everipedia, w rozmowie z CoinDesk.

„Wśród ludzi korzystających z Polymarket są też tacy, którzy nie są bynajmniej krypto-natywni. W dużym stopniu nie rozumieją nawet, jak działają kryptowaluty, ale cały czas korzystają z naszej platformy” – powiedział Shayne Copland, założyciel Polymarket.

Co po wyborach?

W okresie poprzedzającym wybory, użytkownicy obserwują wiele rynków prognostycznych. Anonimowa platforma do zakładów krypto YieldWars rozpoczęła wczoraj wieczorem bitwę wyborczą i od tego czasu zgromadziła w zakładach ponad 50 000 USD. Użytkownicy mogą obstawiać swoje typy poprzez natywny token platformy $ WAR lub $ ETH.

Współzałożyciel YieldWars powiedział, że nagły wzrost wolumenu nie jest szokujący, biorąc pod uwagę skalę i wagę wyborów.

„Rynki prognostyczne oparte na kryptowalutach powinny w tej chwili rozkwitać na blockchain, ale do tego momentu nie udało im się to osiągnąć. Wybory tchnęły życie w rynki prognoz, ale co się stanie, gdy się zakończą? Czy ludzie będą wobec nich tak entuzjastyczni?” – powiedział OWl.

Blockchain i prognozy wyborcze

Według Liebowitza, blockchain od dawna uważany jest za najlepszą platformę do rozwoju rynków prognostycznych. Ale scentralizowane platformy bukmacherskie, takie jak PredictIt, nadal prowadzą w grze. PredictIt ma 214 „rynków” lub scenariuszy zakładów w porównaniu z 19 rynkami Polymarket dla nowych adeptów tego rynku. PredictIt był, na dzień wczorajszy, najważniejszym rynkiem pod hasłem „Presidential Election Winner” zblisko 116,7 miliona akcji w obrocie.

źródło: PredictIt

Według Coplanda popyt na rynki zakładów opartych na blockchain zawsze istniał.

„Było po prostu jasne, że jest na to duże zapotrzebowanie. Powiedziałbym, że w ciągu ostatniego tygodnia lub dwóch zapotrzebowanie faktycznie się zmaterializowało. Mimo wszystko to dopiero początek”- powiedział Copland.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BidenBitcoinPolymarketTrumpUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz