Wielka Brytania: od stycznia 2020 roku prawie 300 firm kryptowalutowych złożyło wnioski o rejestrację w Financial Conduct Authority (FCA), głównym regulatorze finansowym Wielkiej Brytanii. Zaledwie 13% z nich uzyskało pozwolenie na prowadzenie działalności w kraju.
Jakiś czas temu anonimowa osoba poprosiła o dostęp do informacji na temat statystyk rejestracji firm działających w branży aktywów kryptowalutowych. FCA opublikowało odpowiedź na tę prośbę na swojej stronie internetowej. Zapytanie zawierało cztery szczegółowe pytania: Ile wniosków o rejestrację zostało zatwierdzonych od 10 stycznia 2020 roku do dzisiaj? Ile wniosków o rejestrację zostało odrzuconych od 10 stycznia 2020 roku do dzisiaj? Ile wniosków o rejestrację zostało wycofanych od 10 stycznia 2020 roku do dzisiaj?
Regulator ujawnił, że od 2020 roku otrzymał 291 wniosków o rejestrację i zatwierdził tylko 38 z nich. Większość wniosków (155) została wycofana przez same firmy. FCA zachęca je do ponownego złożenia wniosków w przyszłości, jeśli nie wszystkie kryteria zostały spełnione. FCA stwierdziła:
Firmy są zobowiązane do dostarczenia minimalnej ilości informacji określonej w przepisie (…). Wniosek każdej firmy, która nie dostarczyła wymaganych informacji, zostanie odrzucony.
Zobacz też: BlackRock już tylko czeka – ETF na Bitcoinie w przeciągu pół roku!
Wielka Brytania pełna sprzeczności
W Wielkiej Brytanii firmy dopuszczone do „prowadzenia działalności związanej z aktywami kryptowalutowymi” muszą być zarejestrowane w FCA. Mogą też uzyskać tymczasowy status operacyjny. Wcześniej FCA nakazała Binance Markets Limited zaprzestania działalności w kraju. Lokalnym operatorom bankomatów kryptowalutowych wydała natomiast nakazy zamknięcia działalności lub podjęcia dalszych działań. Na ten moment lsta zarejestrowanych dostawców aktywów kryptowalutowych FCA obejmuje 42 podmioty, takie jak Skrill, eToro i Gemini.
W lipcu FCA przypomniała wszystkim firmom działającym w branży aktywów kryptowalutowych w kraju, aby dostosowały swoje strategie marketingowe do reżimu finansowych promocji FCA do października 2023 roku. Wcześniej sugerowała, aby firmy kryptowalutowe przyjęły podejście marketingowe, które umożliwia klientom „okres ochłodzenia”, aby rozważyć ryzyka inwestowania w aktywa cyfrowe. Ponadto, w ramach działań mających zwiększyć świadomość inwestorów na temat ryzyka, FCA zabroniła firmom w sektorze stosowania bonusów „poleć znajomemu”. Od października nie będzie można więc wysyłać linków referencyjnych oraz zbierać za to żadnych bonusów czy profitów. Można przeczytać o tym na naszym portalu w tym artykule.
Jednocześnie Wielka Brytania pryzgotowuje swojego stablecoina BRITCOIN. Pisaliśmy o tym w tym artykule.
Może Cię zainteresować: