Komisja Prawna twierdzi, że ustawodawstwo kraju, jakim jest Wielka Brytania, może uwzględniać aktywa kryptograficzne, tworząc nową kategorię własności osobistej, która obejmowałaby aktywa cyfrowe.
Komisja Prawna jest niezależnym organem, który zajmuje się dokonywaniem przeglądu prawa Anglii i Walii oraz zaleca dokonywanie zmian w przepisach wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.
Trzecia kategoria majątku
W raporcie zleconym przez rząd Komisja Prawna stwierdziła, że aktywa cyfrowe, takie jak kryptowaluty i niewymienialne tokeny (NFT), nie mieszczą się w tradycyjnych kategoriach majątku osobistego. Komisja zaproponowała dodanie trzeciej kategorii „obiektów cyfrowych” do istniejących kategorii majątku osobistego, którymi są „rzeczy w posiadaniu” (aktywa materialne, takie jak złoto) i „rzeczy w działaniu” (takie jak dług lub udziały w spółce). Organ stwierdził również, że rząd powinien stworzyć panel ekspertów, który doradzałby sądom w kwestiach prawnych dotyczących zasobów cyfrowych. Działania te wsparłyby rząd Wielkiej Brytanii w osiągnięciu celu, jakim jest stanie się globalnym centrum aktywów kryptograficznych.
– Wykorzystanie i znaczenie aktywów cyfrowych znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat – powiedziała Sarah Green, komisarz ds. prawa handlowego i common law. – Elastyczność prawa zwyczajowego oznacza, że system prawny w Anglii i Walii jest dobrze przygotowany do dostosowania się do tego szybkiego wzrostu – dodała.
W kwietniu 2022 r. Rishi Sunak (ówczesny minister finansów, a obecny premier Wielkiej Brytanii) powiedział, że chce sprawić, by jego kraj stał sie globalnym centrum technologii aktywów kryptograficznych. To właśnie wtedy zwrócił się do Komisji Prawnej z wnioskiem o sprawdzenie, czy obecne przepisy mogą uwzględniać aktywa cyfrowe.
Zobacz też: Nieruchomości to dla Polaków w dalszym ciągu najlepsza inwestycja
Wielka Brytania a kryptowaluty: ostrożnie, ale skutecznie
– Komisja Prawna zdecydowała się w tych zaleceniach na użycie skalpela, a nie młota kowalskiego. To rozwiązanie uspokoi wiele osób w branży – powiedział Adam Sanitt, dyrektor ds. wiedzy w firmie Norton Rose Fulbright, która rzyczyniła się do powstania raportu.
Komisja stwierdziła również, że nie ma wystarczającej pewności prawnej co do ustaleń dotyczących zabezpieczeń obejmujących aktywa kryptograficzne i zaleciła rządowi ustanowienie dostosowanych ram prawnych w celu ułatwienia takich sytuacji. „Wśród konsultantów, uczestników rynków i organów branżowych istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na taką reformę prawa” – czytamy w dokumencie.
Może Cię zainteresować: