Wiedz, że coś się dzieje. Rezerwa Federalna zmienia swoje podejście do Bitcoina

Bitcoin zbliża się do poziomu 100 000 USD, doprowadzając do łącznej kapitalizacji rynku kryptowalut na poziomie powyżej 3 bilionów USD.

Obserwatorzy rynku uważają, że jest to swoisty kamień milowy. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2021 r. Teraz zaś efekty tego zjawiska mogą być dużo dalej idące.

Błyskawiczny wzrost wartości Bitcoin

Inwestorzy optymistycznie zakładają, że lada chwila będziemy mieli do czynienia z dużo bardziej przyjaznym kryptowalutom środowiskiem prawnym – a wszystko to ma nastąpić pod rządami administracji Donalda Trumpa. Jego zdecydowana wygrana w wyborach prezydenckich doprowadziła do zmian na rynku, a jego obietnice z kampanii wyborczej dotyczące uczynienia USA „kryptowalutową stolicą świata” silnie pobudzają wyobraźnię.

Co więcej, Neel Kashkari, czołowy urzędnik Rezerwy Federalnej w Minneapolis złagodził swoje wcześniejsze ostre wypowiedzi na temat Bitcoina i innych kryptowalut. Kashkari, który kiedyś określił kryptowaluty mianem „bezwartościowych” i „oszukańczych” aktywów, stwierdził ostatnio, że zmienia swoje podejście. – Będę miał otwarty umysł – powiedział. Jego zmiana jest swoistym sygnałem mówiącym o zmianie w postawach instytucjonalnych wobec aktywów cyfrowych

Oczekuje się, że stanowisko administracji Trumpa znacząco wpłynie na trajektorię Bitcoina. W zespole ekonomicznym nowego prezydenta znalazł się m.in. taki gigant, jak Howard Lutnick, dyrektor generalny giganta firmy Cantor Fitzgerald. To właśnie on kieruje zespołem przejściowym Trumpa i jest silnym kandydatem na sekretarza skarbu. Już dziś spekuluje się, że Trump złagodzi przepisy dotyczące kryptowalut, zastąpi sceptycznych liderów regulacyjnych i wprowadzi politykę mającą na celu wspieranie innowacji w sektorze blockchain.

Zaangażowanie Muska

Nie da się też nie odnotować faktu, że Elon Musk, miliarder, dyrektor generalny Tesli i prominentny doradca Trumpa, również przyłączył się do chóru osób opowiadających się za ściślejszą odpowiedzialnością fiskalną. Powołany do kierowania „departamentem Doge” ds. wydajności rządu, Musk podniósł alarm w sprawie niezrównoważonych wydatków rządowych. Jego zaangażowanie dodatkowo podsyca zaufanie do rynku kryptowalut, ponieważ inwestorzy oczekują odważnych działań mających na celu ustabilizowanie gospodarki.

Warto też wspomnieć o propozycji Trumpa dotyczącej ustanowienia amerykańskiej rezerwy strategicznej Bitcoina. Jak się okazuje, BTC mógłby potencjalnie odegrać rolę w rozwiązaniu problemu 35 bilionów dolarów zadłużenia kraju. Chociaż pomysł ten spotyka się obecnie ze znacznym sceptycyzmem, podkreśla on uznanie przez administrację rosnącego znaczenia gospodarczego Bitcoina.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz