Ważą się losy Bitcoina. Ukryta informacje z rynku opcji?

Dane dotyczące opcji na Bitcoina pokazują, że byki będą chciały utrzymać cenę powyżej 17 000 USD do piątkowego wygaśnięcia opcji. Tym samym jeśli się uda, będą mogły zabezpieczyć 130 milionów USD zysków. Z kolei niedźwiedzie dążą do zrównoważenia strat poprzez podażową presję kierującą BTC poniżej 17 000 USD. Poziomy poniżej 17 000 USD w piątek mogłyby stanowić sygnał, że dno cenowe wciąż nie zostało osiągnięte ponieważ historycznie po wybiciu każdego z poprzednich dołków bessy, w następnym miesiącu Bitcoin odbijał o co najmniej 10%. Wygasające opcje zwykle stanowią zapowiedź podwyższonej zmienności ceny Bitcoina, tym bardziej w obliczu przyszłego tygodnia w czasie którego poznamy m.in. dane dotyczące inflacji w USA oraz decyzje Rezerwy Federalnej w sprawie stóp wraz z forward guidance na przyszły rok. Kryptowaluty od 9 grudnia czeka więc prawdopodobnie nieprzeciętna zmienność.

21 listopada Bitcoin osiągnął 15 500 USD, najniższy poziom od blisko dwóch lat. Dwudniowa korekta sprawiła wówczas, że cena spadła o łącznie 8% a z rynku zlikwidowane zostały bycze pozycje futures warte 230 mln USD. Ruch cenowy dał niedźwiedziom wrażenie, że wygaśnięcie opcji poniżej 15 500 dolarów w dniu wygaśnięcia 9 grudnia jest realne, ale zakłady te prawdopodobnie okażą się stratę w miarę jak BTC utrzymuje sie przy 16 800 USD a do piątku coraz bliżej. Mimo olbrzymich spadków od początku roku Bitcoin utrzymuje się pośród 30 największych aktywów na świecie wyprzedzajac swoją kapitalizacją potężne firmy jak Coca-Cola, Samsung czy Meta Platforms.

Głównym zmartwieniem inwestorów jest nadal możliwość recesji, jeśli amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe na dłużej niż oczekiwano. Wskazywać na to mogą dane NFP z 2 grudnia, które pokazały, że w listopadzie powstało 263 tys. miejsc pracy, co sygnalizuje, że wysiłki Fed w celu spowolnienia gospodarki i obniżenia inflacji wciąż są zagrożone ponieważ rynek pracy wciąż puchnie dając konsumentom środki i argumenty do wydawania i napędzania spirali płacowej. Dyrektor Wells Fargo Azhar Iqbal napisał dziś w nocie do klientów, że „wszystkie wskaźniki finansowe wskazują na recesję na horyzoncie”. (…) wraz z odwróconą krzywą dochodowości, rynki przygotowują się na recesję w 2023 roku.”. Mimo to niedźwiedzi traderzy opcji byli zbyt pesymistyczni i prawdopodobnie poniosą konsekwencje. Całkowity wolumen opcji wygasających 9 grudnia wynosi 320 milionów USD.

Open interest rynku opcji BTC wygasających 9 grudnia. Źródło: CoinGlass

Wskaźnik 1,19 call-to-put odzwierciedla brak równowagi między otwartym zainteresowaniem call (kupnem) o wartości 175 milionów dolarów i opcjami put (sprzedażą) o wartości 145 mln USD. Obecnie Bitcoin notowany jest wciąż blisko 17 000 USD, co oznacza, że większość niedźwiedzich zakładów, które jak widzimy prognozowały zjazd w stronę nawet 11 000 USD stanie się bezwartościowa i zostanie zlikwidowana.

Byki z kolei mogą nabrać pewności i celować w 18 000 USD by zainkasować znaczący zysk w okolicach 130 mln USD. Poniżej wymieniamy się cztery najbardziej prawdopodobne scenariusze oparte na obecnej cenie BTC i wygaśnięciu 9 grudnia:

Między 15.500 a 16.500 USD: 200 opcji call vs. 2.100 opcji put. Wynik netto faworyzuje niedźwiedzie o 30 mln USD .
Pomiędzy 16.500 a 17.000 USD: 1.700 opcji call vs 1.500 opcji put. Wynik netto jest zrównoważony pomiędzy niedźwiedziami i bykami.
Pomiędzy 17.000 a 18.000 USD: 5.500 call vs. 100 put. Wynik netto faworyzuje byki o 100 mln dolarów
Pomiędzy 18.000 a 18.500 USD: 7.300 call vs 0 put. Byki całkowicie zdominowały to wygaśnięcie zyskując 130 mln dolarów

Biorąc pod uwagę negatywną presję ze strony rynków z powodu obaw o recesję i decyzję w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu, niedźwiedzie wciąż mają szanse uniknąć większych strat i utrzymać Bitcoina na neutralnym gruncie nieznacznie poniżej 17 000 USD. Z drugiej strony Wall Street traciło wczoraj już 5 dzień z rzędu co z kolei może wskazywać na rosnący potencjał do rajdu w górę. Zatem w końcówce tygodnia, jeśli którakolwiek ze strony zarobi nieproporcjonalnie więcej, będą to prawdopodobnie byki które mogą szykować się na spekulacyjny rajd pod posiedzenie Fed (decyzja we środę).

Może Cię zainteresuje:

BitcoinBlockchainEthereumKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz