Warto łapać ten moment. Wolumen obrotu kryptowalutami osiągnął najwyższy poziom w historii

W marcu br. łączny wolumen obrotu kryptowalutami spot i instrumentami pochodnymi na scentralizowanych giełdach niemal podwoił się do rekordowego poziomu 9,1 bln USD.

Z danych zebranych przez firmę CCData wynika, że handel spot przewyższył zyski obserwowane w instrumentach pochodnych, a wolumen wzrósł o 108 proc. do 2,94 bln USD, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem od maja 2021 r.

Dobry czas dla branży

W marcu br. Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, zwiększył swoją wartość aż o 15 proc., co pozwoliło mu na zakończenie dwumiesięcznego wzrostu imponującym wynikiem 67 proc. Niewątpliwie na ten bardzo dobry wynik wpływ miał wyczuwalny wśród inwestorów optymizm związany z zatwierdzeniem amerykańskich funduszy giełdowych. Przełomowym dniem był czwartek, 14 marca – to właśnie wtedy cyfrowa waluta osiągnęła rekordowy poziom 73 797 dolarów.

Instytucjonalny wolumen obrotu na CME – amerykańskiej giełdzie instrumentów pochodnych – wzrósł w marcu do rekordowego poziomu 155 mld USD. To wzrost aż o 60,6 proc.! Analitycy nie mają wątpliwości, że tu dużą rolę odegrały kontrakty terminowe na Bitcoina, które wzrosły o 65,4 proc. do 123 miliardów dolarów w miesięcznym wolumenie. Z kolei wolumen kontraktów terminowych Ether na giełdzie wzrósł o 17,8 proc. do poziomu 20,1 mld USD, co jest najwyższym wynikiem licząc od listopada 2021 roku.

Dodajmy, że w marcu wolumen obrotu instrumentami pochodnymi również osiągnął rekord wśród giełd zintegrowanych z API CCData, prawie podwajając się do poziomu 6,18 bln USD. „Wzrost ten nastąpił, gdy inwestorzy i handlowcy spekulowali na temat akcji cenowej po zbliżeniu się Bitcoina do nowego rekordowego poziomu w marcu” – czytamy w raporcie.

Zobacz też: Tego jeszcze nie było. Komisarz SEC krytykuje agencję za brak przejrzystości w przepisach

Czym jest wolumen obrotu kryptowalutami?

Wolumen obrotu kryptowalutami odnosi się do całkowitej ilości danej kryptowaluty, która została kupiona i sprzedana na rynku w określonym przedziale czasowym. Jest on istotnym wskaźnikiem dla oceny aktywności handlowej. Wyższy wolumen zazwyczaj oznacza większą płynność rynku oraz większą aktywność handlową, co może być interpretowane jako większe zainteresowanie daną kryptowalutą. Natomiast niski wolumen obrotu może sugerować mniejsze zainteresowanie daną kryptowalutą lub też brak płynności rynku, co może sprawić, że handel może być trudniejszy lub bardziej nieefektywny.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz