Chociaż obecna administracja USA nie sprzyja zbytnio kryptowalutom, to w poszczególnych miejscach powstają inicjatywy godne uwagi. Na kryptowalutowej mapie w USA powstał właśnie nowy punkt. Miasto Santa Monica, zainspirowane Salwadorem, uruchomiło oficjalne biuro Bitcoin. Oczekiwania wobec inicjatywy są spore. Sprawdzamy, czemu właściwe służy biuro i co można w nim załatwić.
Miasto Santa Monica stworzyło biuro Bitcoin
Chociaż obecna administracja w USA niezbyt przychylnie patrzy na kryptowaluty, to wciąż powstają pojedyncze inicjatywy, które stymulują rozwój branży. Amerykańskie miasto Santa Monica uruchomiło właśnie oficjalne biuro Bitcoin. Celem inicjatywy jest zwiększenie monetyzacji oraz świadomości obywateli na temat kryptowalut i nie tylko.
Władze miasta zainspirowały się Salwadorem i oczekują, że w przyszłości adopcja kryptowalut pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę. Lana Negrete, wiceburmistrz Santa Monica, była główną inicjatorką projektu. Komentując otwarcie biura Bitcoin, nie kryła swojego entuzjazmu: „Kiedy wyruszamy w podróż mającą na celu naukę Bitcoina w Santa Monica, nie mogę się już doczekać kolejnych pomysłów. Bitcoin jest dla każdego”.
Włodarze miasta oczekują również, że biuro Bitcoin ułatwi Santa Monica nawiązywanie nowych partnerstw, które pobudzą turystykę w mieście. Ponadto decydenci liczą na to, że biuro zapoczątkuje rozwój branży w wymiarze lokalnym, co przełoży się na powstawanie nowych miejsc pracy związanych z kryptowalutami.
Konsultacje przeprowadzone przed rozpoczęciem przedsięwzięcia ujawniły, że część mieszkańców Santa Monica obawia się, że wraz z rozwojem branży, pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię. Miasto zapewnia, że by uniknąć tego problemu biuro, Bitcoin będzie zachęcać do korzystania z zielonych źródeł energii w trakcie wydobywania kryptowalut.
Inspiracja przyszła z Salwadoru
W społeczności kryptowalutowej Salwador jest symbolem wzorowej adopcji i rozwoju. To państwo, jako jedyne uznało Bitcoina jako legalny środek płatniczy. Taki status Bitcoin ma od 2021 roku. Tamtejszy rząd regularnie dokupuje kolejne Bitcoiny do swojego portfela. Z kolei Nayib Bukele, prezydent Salwadoru, jest uznawany za jednego z najbardziej sprzyjającego kryptowalutom polityków.
Urzędnicy Santa Monica przyznają, że inspirację do swoich pomysłów czerpią właśnie z Salwadoru. Swego czasu delegacja z Santa Monica odwiedziła Salwador, aby uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat realizacji projektu. Decydenci są przekonani, że poznanie działania pewnych mechanizmów „od kuchni”, zagwarantuje sukces ich projektom.
Roczny budżet miasta liczy 700 milionów dolarów. Ponadto Santa Monica odwiedza około 4,5 miliona gości rocznie, którzy tylko w 2023 roku wydali około 1 miliarda dolarów. Miasto oczekuje, że biuro Bitcoin przyciągnie więcej przedsiębiorstw i turystów, co napędzi jeszcze bardziej lokalną gospodarkę.
Dom Bei, założyciel Workforce, ujawnił, że miasto ma plany wystawienia wizualizacji Bitcoin na molo w Santa Monica. Wizualizacja będzie informować o powstaniu biura i zwiększyć jego popularność.
To nie pierwszy raz, kiedy Salwador inspiruje polityków innych państw. Kilka dni temu Joana Cotar, członek Bundestagu, apelowała do rządu, by zaprzestał sprzedaż BTC. Jednocześnie zasugerowała, że niemiecki rząd powinien wziąć przykład z Salwadoru i postawić na strategię kupowania i trzymania kryptowaluty.