W Brazylii obserwujemy znaczący wzrost popularności stablecoinów, zwłaszcza jeśli chodzi o Tether (USDT). Według najnowszych raportów Receita Federal, specjalnego departamentu ds. dochodów federalnych w Brazylii, wolumen obrotu USDT w 2022 roku przekroczył łączny wolumen obrotu wszystkich innych kryptowalut.
USDT zyskuje na popularności
Stablecoiny, takie jak USDT, stanowią około 10% globalnego wolumenu obrotu kryptowalutami. Uważa się je za bezpieczną przystań w czasach zwiększonej niestabilności rynkowej. Głównie z powodu ich powiązania z walutami fiducjarnymi. Dzięki temu – jak wskazuje sama nomenklatura – są one bardziej stabilne w porównaniu do tradycyjnych kryptowalut.
W Brazylii stablecoiny, zwłaszcza te powiązane z dolarem amerykańskim jak USDC i USDT, a także BRZ powiązany z brazylijskim real, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Obserwacje Receita Federal od 2019 roku pokazują, że są to najczęściej handlowane stablecoiny w kraju.
W 2023 roku badania wykazały, że USDT odpowiada za 80% wszystkich zarejestrowanych transakcji kryptowalutami. To stawia go na czele listy najczęściej handlowanych cyfrowych walut w Brazylii w ciągu ostatnich 10 miesięcy.
Zobacz także: Czy XRP ma szansę zmienić świat finansów? Eksperci widzą ogromny potencjał
Niepokoje Regulacyjne Wzrastają
Pomimo pozytywnych wskaźników dla branży kryptowalut, dynamiczny wzrost obrotu stablecoinami w Brazylii budzi poważne obawy regulacyjne. Wzrost wolumenu ich obrotu prawdopodobnie zwiększy presję na regulacje w sektorze.
Receita Federal podkreśliła, że bacznie śledzi rozwój sytuacji z USDT, ponieważ ma to znaczący wpływ na kwestie podatkowe. Wskazano, że charakter transakcji krypto zmienił się w ostatnich latach. Dominacja Bitcoin i innych krypto zaczyna być przyćmiewana przez narastającą popularność stablecoinów.
Dodatkowo, w wyniku wzrostu importu krypto do Brazylii, gubernator Centralnego Banku Brazylii, Roberto Campos Neto, skojarzył płatności w kryptowalutach z unikaniem podatków i nielegalnymi działaniami. Zapowiedział tym samym mocne zaostrzenie regulacji.
Może Cię również zainteresować: