W Korei Południowej regulatorzy kłócą się kto ma trzymać łapę na rynku krypto
Południowokoreański bank centralny będzie mógł uzyskać dostęp do danych transakcji kryptograficznych z giełd działających w kraju.
Bank Centralny Korei wchodzi do gry
Bank centralny Korei Południowej otrzymał zielone światło na zwiększenie kontroli operatorów i emitentów usług kryptowalutowych. Odbywa się w ramach dalszych dyskusji na temat przepisów dotyczących aktywów wirtualnych w tym kraju.
20 kwietnia lokalne media The Korea Herald poinformowały, że Bank of Korea (BoK) otrzyma prawo do prowadzenia dochodzeń w sprawie operatorów firm związanych z kryptowalutami.
FSC ma głos decydujący
Południowokoreański bank centralny konkuruje z krajowym organem nadzoru finansowego, Financial Services Commission (FSC), o jurysdykcję kryptograficzną. Jednak FSC będzie miało decydujący głos w kwestii regulacji sektora zasobów cyfrowych.
Bank of Korea wyraził obawy dotyczące ryzyka dla stabilności finansowej ze strony stablecoinów. Będzie mógł teraz żądać danych transakcyjnych od giełd kryptograficznych.
Prawo BoK do żądania danych od operatorów walut cyfrowych zostało potwierdzone w zeszłym tygodniu przez urzędnika z Komisji Spraw Politycznych Zgromadzenia Narodowego. FSC przedstawi swoje oficjalne stanowisko na posiedzeniu podkomitetu 25 kwietnia.
Według raportu, spotkanie przyspieszy wdrożenie przepisów dotyczących wirtualnych aktywów w Korei Południowej.
Poseł Partii Demokratycznej Kim Han-gyu, który zaproponował krajowe przepisy dotyczące kryptografii, ustawę o aktywach kryptograficznych, powiedział:
„Komisja Usług Finansowych przyznaje, że konieczne jest, aby Bank Korei miał prawo żądać danych, ale odmawia uwzględnij to w rachunku.”
Instytucje rządowe chcą mieć dostęp do rynku – krypto przyciąga uwagę
Rząd Korei Południowej próbował przeforsować przepisy dotyczące kryptowalut. Ale między bankiem centralnym a FSC toczyły się spory o to, kto powinien je kontrolować.
FSC ostrzegł jednak, że jeśli bank centralny będzie rządził kryptowalutami, wyśle wiadomość, że aktywa cyfrowe mają taką samą pozycję jak tradycyjne finanse. Przewodniczący FSC powiedział wcześniej, że nie uważa kryptowalut za aktywa finansowe.
Obie instytucje od trzech lat spierają się o przepisy dotyczące kryptowalut. FSC została oskarżona przez urzędników z Komitetu ds. Politycznych, oddziału krajowej Komisji do Spraw Państwowych, o próbę zmonopolizowania swojej pozycji jako regulatora kryptowalut.
Najnowsze osiągnięcie oznacza, że zarówno południowokoreański bank centralny, jak i jego organ nadzoru finansowego będą mogli badać operatorów kryptowalut. Uzyskają także pełny dostęp do danych transakcyjnych.
FSC była ostatnio aktywna w działaniach egzekucyjnych przeciwko firmom kryptograficznym. Zajmuje ona takie samo stanowisko jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę papiery wartościowe aktywów kryptograficznych.
Służba Nadzoru Finansowego Korei Południowej, która działa w ramach FSC, ogłosiła utworzenie w połowie 2022 r. organu dochodzeniowego o nazwie Komitet ds. Aktywów Cyfrowych.
Może Cię zainteresuje: