Na konferencji Bitcoin Builders w Miami, Daniel Fogg z IOV Labs opowiadał o tym, jak wygląda adopcja kryptowalut na rynkach wschodzących.
W wywiadzie z Joe Hallem na konferencji Bitcoin Builders w USA, Fogg mówił o Bitcoinie i adopcji kryptowalut na całym świecie oraz o tym, jak kraje rozwijające się kształtują przyszłość przestrzeni kryptowalut. Według niego wzrost adopcji zachodzi głównie w rynkach wschodzących, gdzie kryptowaluty oferują rozwiązania codziennych problemów ludzi.
Fogg wyróżnił rynki wschodzące, które prowadzą w adopcji kryptowalut z jednego głównego powodu – są krajami o znaczących wyzwaniach makroekonomicznych. Według niego, pierwsze znaczące doświadczenie z cyfrowymi aktywami dla wielu ludzi będzie miało miejsce właśnie w krajach z rynków wschodzących.
Czym dokładnie są rynki wschodzące?
Rynki wschodzące (ang. emerging markets) – określenie niektórych regionów i krajów świata, które charakteryzują się szybkim wzrostem gospodarczym i/lub wysokim poziomem inwestycji (dlatego też mogą być atrakcyjne dla lokujących kapitał), ale które nie osiągnęły jeszcze wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego (tak jak np. USA i państwa Europy Zachodniej).
Do najważniejszych rynków wschodzących (tak zwane Big Emerging Market)
zalicza się kraje takie jak: Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Indie, Indonezja, Korea Południowa, Polska, Republika Południowej Afryki, Rosja oraz Turcja.
Rynki wschodzące dają wiele możliwości dla finansów detalicznych, powiedział Fogg, dodając, że rozwijanie produktów DeFi na tych obszarach jest kluczową strategią dla Rootstock oraz IOV Labs. Mówiąc o pragmatyzmie Bitcoina, Fogg podkreślił, że chociaż Bitcoin to znakomita innowacja, sam w sobie nie wystarcza. Według niego, przestrzeń kryptowalut nie ma jeszcze wypracowanych możliwości ich użycia dla miliardów użytkowników, co może zająć jeszcze wiele lat.
„W wielu przypadkach płacą, oszczędzają, pożyczają, udzielają pożyczek, finansują sprzedaż detaliczną itd. Ale istnieje wiele innych przypadków użycia – musimy dojść tam poprzez eksperymentowanie. A jeśli zostaniemy powstrzymani przez tradycyjne konserwatywne podejście do tego, czym Bitcoin może być, uważam, że jest to szkodliwe dla świata” – powiedział Fogg.
Zobacz też: To już miesiąc spadków! Czy Bitcoin jest gotowy na kolejne wzrosty i przebicie 30k? ANALIZA
Gdzie adopcja kryptowalut jest rzeczywiście największa?
Fogg wymienił kilka krajów, które według niego, dokonują adopcji w sposób, który będzie najlepszy dla świata kryptowalut oraz stwierdził, że w USA oraz w Wielkiej Brytanii, adopcja nie postępuje we właściwy sposób.
„Ludzie na ulicach chcą chronić swoje dochody oraz mieć dostęp do dolara. Widzimy te ogromne zmiany. Dla mnie, jeśli chcesz spojrzeć na przyszłość świata kryptowalut, w sposób na który liczę, czym krypto się stanie – istnieje ona już dzisiaj w Turcji, Kolumbii, Nigerii, Argentynie. Nie istnieje jeszcze za to dzisiaj w Stanach Zjednoczonych ani Wielkiej Brytanii” – powiedział Fogg.
To dosyć zaskakujące sformułowanie, wiedząc, że w tych zachodnich krajach adopcja postępuje bardzo szybko, a USA niejednokrotnie okupuje szczyty list i wyliczeń na ten temat. Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią niektóre raporty z poprzedniego roku.
Według raportu HedgewithCrypto, największą gotowością do zwiększania adopcji mogą pochwalić się Australia, USA, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Hong Kong. Zaraz za nimi plasują się Tajwan, Indie, Kanada, Turcja oraz Singapur. Mówimy tu o „gotowści na krypto”, a ranking uwzględnia także stopień obecnej już adopcji, ilość kryptowalutowych bankomatów oraz zwiększenie ilości zapytań Google na temat kryptowalut w ostatnich latach. Zestawienie poniżej.
Kolejny raport dotyczący adopcji kryptowalut w 2022 roku, tym razem od Chainalysis, dosyć dokładnie analizuje ten temat biorąc pod uwagę różne aspekty tej kwestii (np. centralizacja usług, handel P2P, użytkowanie DeFi). Skupimy się jednak na jego ostatecznych wynikach. Cały raport można znaleźć tutaj.
Upraszczając ostateczne wyniki, TOP 20 krajów o największym stopniu adopcji to Wietnam, Filipiny, Ukraina, Indie, USA, Pakistan, Brazylia, Tajlandia, Rosja, Chiny, Nigeria, Turcja, Argentyna, Maroko, Kolumbia, Nepal, Wielka Brytania, Ekwador, Kenia oraz Indonezja. Wiele z tych krajów rzeczywiście należy do rynków wschodzących, co pokrywałoby się z twierdzeniami Fogga.
Podsumowując, wyniki raportów oraz wypowiedź Fogga faktycznie potwierdzają tezy dotyczące adopcji kryptowalut w krajach wschodzących, które borykają się z wyzwaniami ekonomicznymi. Wśród tych krajów wymienia się przede wszystkim Turcję, Argentynę, Indie, Kolumbię, Brazylię i Nigerię. Jednakże, w sprzeczności z tezami Fogga, USA i Wielka Brytania również znajdują się wśród krajów, gdzie adopcja kryptowalut postępuje dynamicznie.
Może Cię zainteresuje: