Vitalik Buterin znów wzbudza kontrowersje. O co mu chodzi tym razem?

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, jedna z najbardziej wpływowych postaci w branży kryptowalut, wyraził w ostatnim czasie kilka prowokacyjnych poglądów.

W swoich ostatnich wypowiedziach Buterin skupił się na terminie „legitymacji publicznej”. Biznesmen zastanawia się również nad czynnikami, które doprowadziły do dwóch kryzysów w branży: pierwszego, z udziałem Sama Bankmana-Frieda i FTX i drugiego, dotyczącego zarządu firmy OpenAI.

„Opinia publiczna jest bardzo istotna”

Głównym twierdzeniem Buterina jest to, że podstawowym grzechem w obu sytuacjach były nie tylko kontrowersyjne działania, ale także lekceważenie przejrzystego i odpowiedzialnego dialogu z opinią publiczną.

Buterin nawiązuje do skandalu związanego z funkcjonowaniem FTX i wyciąga wniosku. Jego zdaniem szybkie potępienie oszukańczego zachowania wysokich rangą dyrektorów generalnych jest uzasadnione tylko w przypadku niepodważalnych dowodów. Brak rady zarządzającej w przypadku FTX okazał się być rażącym zaniedbaniem, podkreślając konieczność solidnych mechanizmów nadzoru w celu utrzymania kontroli i równowagi w strukturach korporacyjnych.

Kolejne komentarze Buterina naświetlają delikatną równowagę wymaganą w zarządzaniu korporacyjnym, zwłaszcza na niezbadanych wodach przedsiębiorstw kryptograficznych. Jego krytyka koncentruje się na braku odpowiedniej wartości zaufania publicznego i legitymacji. Jak twierdzi biznesmen, podwójne grzechy Bankman-Frieda polegające na oszustwie i niewrażliwości na nastroje społeczne, wraz z nieprzejrzystym procesem decyzyjnym OpenAI, są obecnie poważnymi ostrzeżeniami przed lukami w zarządzaniu w branży technologicznej i kryptowalutowej.

Zobacz też: Mikrokawalerka a podatki. Wiele zależy od metrażu i roku budowy

Vitalik Buterin ma rozwiązanie?

Pozostaje więc pytanie: w jaki sposób firmy kryptowalutowe mogą pielęgnować środowisko zaufania, przejrzystości i odpowiedzialności? Zdaniem Buterina, odpowiedź wydaje się leżeć w modelu zarządzania, który nie tylko jest zgodny z mandatami prawnymi, ale także autentycznie angażuje swoją społeczność, szanując prawo społeczeństwa do zrozumienia i wpływania na ich decyzje.

Niektórzy zwolennicy Buterina od razu określili jego pogląd jako utopijny. To zresztą nic nowego – przedsiębiorca jest znany z tego, że bardzo często wyraża krytyczne opinie na temat innych projektów kryptowalutowych, a także na temat samej technologii blockchain.

Może Cię zainteresować:

ETHEthereumKryptowalutyVitalik Buterin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz