Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum, wyraził swoje poparcie dla zakładów dotyczących Hezbollahu na platformie Polymarket. Zareagował on na post na X, w którym anonimowy użytkownik krytykował takie rynki. Porównał je do uczynienia z wojny “meczu piłkarskiego”.
Vitalik Buterin staje po stronie Polymarket
Zakłady, które pojawiły się na Polymarket obejmują różne scenariusze. Takie jak ewentualna inwazja Izraela na Liban, zawieszenie broni między Hezbollahem a Izraelem, czy możliwość ataku wojsk USA na Iran. W sumie gracze postawili ponad 10 milionów dolarów na dwanaście różnych rynków zakładów.
Vitalik Buterin bronił swojej opinii twierdząc, że Polymarket to z jednej strony platforma zakładów, ale również narzędzie informacyjne. Jak stwierdził, „nie chodzi o zarabianie na złych wydarzeniach, ale o stworzenie środowiska, w którym mowa ma konsekwencje”.
Według niego, tego typu zakłady mają drugie dno. Zarówno eliminują sianie nieuzasadnionego strachu, jak i fałszywego poczucia bezpieczeństwa. Bez interwencji rządowych lub korporacyjnych cenzorów.
Polymarket opatrzył również swoje zakłady dotyczące Bliskiego Wschodu informacją, w której podkreśla, że ich misją jest tworzenie “dokładnych, obiektywnych prognoz dzięki mądrości tłumu”. Szczególnie w trudnych czasach, takich jak obecne. Platforma nie pobiera prowizji od tych zakładów, prowadząc je nawet na własną stratę.
Reakcje społeczności krypto na X’ie są podzielone. Część użytkowników uważa takie działania za niemoralne. Zwłaszcza w obliczu trwającego konfliktu między Iranem a Izraelem, a także bombardowania Libanu, w wyniku którego zginęło kilku wysokich rangą liderów Hezbollahu.
Czym jest Polymarket?
Polymarket to zdecentralizowana platforma zakładów założona w 2020 roku przez Shayne’a Coplana. Działa na blockchainie Polygon i umożliwia użytkownikom obstawianie wyników różnych wydarzeń, od wyborów politycznych po wydarzenia sportowe czy trendy popkulturowe. Użytkownicy kupują i sprzedają „udziały” w prognozach za pomocą kryptowalut. Pozwala to na przewidywanie wyników przyszłych wydarzeń na zasadzie rynku finansowego. Każda akcja wyceniana jest w przedziale od 0 do 1 USD, odzwierciedlając prawdopodobieństwo realizacji danej prognozy.
Interesującą cechą Polymarket jest brak opłat transakcyjnych. Wszystkie koszty związane z opłatami za gaz są pokrywane przez platformę. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie tworzyć rynki i obstawiać wyniki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Mimo że Polymarket budzi kontrowersje, platforma twierdzi, że jej celem jest tworzenie dokładnych, obiektywnych prognoz dla ważnych wydarzeń społecznych, korzystając z tzw. „mądrości tłumu”.