Vitalik Buterin przyznaje, że nie stackuje (za bardzo) swojego ETH

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, oznajmił, że nie stackuje wszystkich swoich ETH, a jedynie niewielką część. Wynika to z konieczności korzystania z portfeli multisig, które są skomplikowane w konfiguracji. 

Ta odpowiedź wywołała konsternację i zdziwienie. Ethereum przeszedł na Proof-of-stake w 2022 roku. Wydawałoby się więc, że twórca ETH będzie korzystał właśnie z tej formy przetrzymywania swoich kryptowalut.

Stacking to proces, który polega na zamrożeniu środków w portfelu lub na giełdzie, aby wesprzeć działanie blockchaina. Jest to blokowanie sobie dostępu do posiadanych coinów w zamian za nagrodę od sieci. 

Podczas odcinka podcastu Bankless, Buterin wyjaśnił powód, dla którego stackinguje tylko niewielką część swoich ETH. Wyjaśnił:

Jeśli stackinguje się ETH, klucze umożliwiające dostęp do nich muszą być publiczne w ramach systemu online. Ze względów bezpieczeństwa muszą być one skonfigurowane jako multisig. Multisig dla stackingowania jest wciąż dość trudny do skonfigurowania; wprowadza wiele komplikacji.

Charles Hoskinson, współzałożyciel Ethereum i założyciel Cardano, wypowiedział się na Twitterze, stwierdzając, że jest zszokowany po usłyszeniu, że Buterin stackinguje tylko niewielką część swoich ETH. Hoskinson dodał, że jego „absolutnie wszystkie” ADA (tokeny Cardano) są stackingowane.

Zobacz też: Firma górnicza kupuje zawrotne 33 000 koparek, rok przed Bitcoin halvingiem!

ETH a EigenLayer

Buterin omówił również protokół EigenLayer, który umożliwia walidatorom i stackerom Ethereum ponowne stackingowanie swoich aktywów na innych powstających sieciach. Protokół ten jest obecnie w fazie testów i szacunkowo zostanie uruchomiony w trzecim kwartale 2023 roku. Buterin stwierdził, że głównym wyzwaniem jest związane z nim ryzyko centralizacji.

Panowie podczas jednego z odcinków Bankless. Źródło: https://www.youtube.com/@Bankless

Sreeram Kaanan, założyciel EigenLayer, wyjaśnił, że istnieje ryzyko związane z ponownym stackingiem i podkreślił, że ważne jest przyjęcie ograniczonego podejścia do tej kwestii. Stwierdził, że istotne jest ustalenie ograniczeń, które są korzystne dla ekosystemu i które zapobiegają niekontrolowanemu wyzwoleniu nowych innowacji.

Te informacje pojawiają się po tym, jak Buterin stwierdził, że blockchain Ethereum zawiedzie. Jeśli nie zostanie wdrożona odpowiednia infrastruktura skalowania, umożliwiająca tanie transakcje. Zauważył również, że kolejnym punktem awarii są portfele inteligentnych kontraktów. Wyjaśnił, że przejście na portfele z inteligentnymi kontraktami wiąże się z pewnymi wyzwaniami związanymi z doświadczeniem użytkownika, gdy kontroluje się jednocześnie wiele adresów.

Może Cię zainteresować:

banklessBlockchainCardanoETHEthereumKryptowalutystackingVitalik Buterin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz