Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin przekazał kolejne 100 ETH o wartości około 240 000 USD na fundusz obrony prawnej dewelopera Tornado Cash, Romana Storma.
To już trzeci trzeci raz, gdy Buterin przekazał darowiznę na ten cel. – Nie potrafię opisać, jak wiele to dla mnie znaczy. Dziękuję za długotrwałe wsparcie – powiedział Storm.
Vitalik Buterin i jego wsparcie dla Storma
Roman Storm jest rosyjskim programistą i specjalistą od technologii blockchain. Przed założeniem Tornado Cash – protokołu kryptowalutowego, który umożliwia użytkownikom anonimowe transfery kryptowalut poprzez mieszanie transakcji, co utrudnia śledzenie ich źródła – pracował jako inżynier oprogramowania w różnych projektach związanych z kryptowalutami oraz technologiami zdecentralizowanymi. Jego doświadczenie obejmuje rozwój smart kontraktów oraz aplikacji opartych na blockchainie Ethereum.
W ostatnim czasie Storm został oskarżony o pranie pieniędzy, naruszenie przepisów o sankcjach oraz prowadzenie niezarejestrowanej działalności związanej z transferem środków pieniężnych. Amerykańskie władze, w tym Departament Skarbu i Departament Sprawiedliwości, zarzucają, że Tornado Cash było używane do prania pieniędzy, w tym funduszy skradzionych przez północnokoreańską grupę hakerów Lazarus Group. W wyniku działań Tornado Cash miało zostać przetransferowanych miliardy dolarów nielegalnych środków.
Oskarżenie wobec Romana Storma oraz współzałożyciela Romana Semenowa koncentruje się na tym, że obaj wiedzieli o tym, że ich platforma jest używana do nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy, i nie podjęli odpowiednich kroków, aby temu zapobiec. Storm został także oskarżony o naruszenie amerykańskich sankcji, które zakazują transakcji z osobami i podmiotami z niektórych krajów, w tym z Koreą Północną.
W momencie publikacji tego tekstu na stronie crowdsourcingowej „Defend Roman Storm” znaleźć można było informację o 148 różnych płatnościach na fundusz obrony dewelopera. Łącznie jest to ponad 327 ETH, wycenianych na około 785 000 USD.
Sprawa budząca kontrowersje
Przypomnijmy, że w dniu 26 września 2024 r. sędzia Stanów Zjednoczonych Katherine Failla odrzuciła wniosek Storma o oddalenie sprawy. Sędzia podkreśliła, że zarzuty przeciwko Stormowi nie były bezpodstawne i że „nie może po prostu zaakceptować narracji pana Storma, że jest ścigany tylko za pisanie kodu”. Tymczasem Storm nie przyznaje się do winy i utrzymuje, że Tornado Cash to oprogramowanie typu open source, które może być używane przez każdego i nie jest kontrolowane przez twórców Tornado Cash.
Jeśli Storm zostanie skazany za wszystkie trzy zarzuty, grozi mu maksymalny wyrok 45 lat pozbawienia wolności.
Pomimo sankcji ze strony Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) i presji prawnej ze strony amerykańskich urzędników, depozyty w mikserze Tornado Cash w pierwszej połowie 2024 roku osiągnęły około 1,9 miliarda dolarów. Stanowi to 50-procentowy wzrost depozytów w porównaniu z całym poprzednim rokiem.