Vitalik Buterin o decentralizacji Ethereum. „Mam na to pewien pomysł”

Podczas konferencji Ethereum Singapore, współzałożyciel ETH Vitalik Buterin, zwrócił uwagę na kluczową rolę indywidualnego stakingu w zabezpieczaniu sieci oraz jej decentralizacji. Podkreślił, że staking przez pojedynczych użytkowników jest nie tylko fundamentem bezpieczeństwa sieci. Stwierdził, że jest ponadto ważnym elementem zapobiegającym koncentracji władzy w rękach kilku dużych graczy.

Vitalik Buterin podkreśla znaczenie indywidualnego stakingu Ethereum

W Ethereum 2.0, opartym na mechanizmie konsensusu Proof of Stake (PoS), użytkownicy muszą zdeponować co najmniej 32 ETH, aby stać się walidatorami sieci. To jednak prowadzi do sytuacji, w której wielu z nich korzysta z usług scentralizowanych serwisów stakingowych. To z kolei może prowadzić do koncentracji mocy w rękach kilku podmiotów. Tym samym zwiększyć podatność sieci na ataki i osłabiając jej decentralizację.

Buterin argumentował, że indywidualny staking jest rozwiązaniem, które może przeciwdziałać centralizacji. Pozwalając większej liczbie niezależnych uczestników na walidację transakcji, moc walidacyjna jest bardziej rozproszona. To z kolei – w jego opinii – minimalizuje ryzyko skoordynowanych ataków i poprawia ogólne bezpieczeństwo.

„Uważam, że jest wiele sposobów, w jakie może to posłużyć jako naprawdę ważna, dodatkowa warstwa obrony w zakresie bezpieczeństwa i prywatności” – powiedział.

Zachęta dla indywidualnych stakerów

Aby zachęcić więcej osób do indywidualnego stakingu, Buterin zaproponował kilka działań. Wśród nich znajduje się obniżenie minimalnego wymogu ETH, co umożliwiłoby udział mniejszym inwestorom. Ponadto zaproponował usprawnienie dostępności poprzez uproszczenie narzędzi i interfejsów do zarządzania węzłami stakingowymi. Buterin zasugerował również wprowadzenie dodatkowych nagród dla indywidualnych stakerów, którzy operują bez pośredników.

Mówił także o roli solo stakerów i warstwie zabezpieczeń sieci przed atakami, w których złośliwy podmiot przejmuje większość mocy obliczeniowej łańcucha bloków.

„Jednym z pomysłów, które ostatnio promuję, jest to, że Ethereum powinno zwiększyć próg kworum z dwóch trzecich do wyższej liczby. Albo do trzech czwartych, albo być może nawet więcej”.

Podsumowując swoje wystąpienie podkreślił, że przyszłość Ethereum w dużej mierze zależy od utrzymania równowagi między bezpieczeństwem a decentralizacją. Rola indywidualnego stakingu staje się jeszcze bardziej kluczowa, aby ETH pozostało jedną z najbardziej solidnych i wiernych swoim zasadom blockchainów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz