Vitalik Buterin ma nową koncepcję. Może okazać się rewolucyjna

Chociaż współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin wierzy, że pluralistyczna filozofia może ulepszyć istniejące systemy, on sam otwarcie przyznaje, że nie może ich zastąpić.

W ostatnim czasie Buterin wyraził swój optymizm co do zastosowania filozofii pluralistycznej w różnych środowiskach społecznych i technologicznych. Biznesmen ma bowiem pomysł, w jaki sposób różne koncepcje mogą być wykorzystane do poprawy współpracy i podejmowania decyzji w obszarach takich jak blockchain, media społecznościowe i samorządy lokalne.

Vitalik Buterin i jego wizja pluralizmu

Zgodnie z treścią eseju Glena Weyla „Why I Am A Pluralist”, opublikowanego w 2022 roku, pluralizm jest filozofią społeczną, która uznaje i wspiera rozkwit oraz współpracę między różnorodnymi grupami lub też systemami społeczno-kulturowymi. Poparcie Buterina dla tych idei nie jest jedynie teoretyczne – wierzy on, że eksperymenty w świecie rzeczywistym w tych obszarach mogą przynieść znaczące korzyści, zwiększając autonomię, wspierając współpracę i minimalizując polaryzację. Jego entuzjazm dla zastosowania tej filozofii w ekosystemach blockchain jest głęboko zakorzeniony w zdecentralizowanej naturze samej technologii blockchain. Podkreślił on potencjał pluralistycznych mechanizmów do rozwiązywania krytycznych kwestii w społecznościach blockchain, takich jak zmowa i presja konkurencyjna. Przykładowo, ekosystem Ethereum wykorzystuje już mechanizmy finansowania kwadratowego i wstecznego w celu wspierania dóbr publicznych.

Mechanizmy te nie są jednak doskonałe i mają swoje słabe punkty, szczególnie w przypadku zmowy uczestników. Pluralistyczne pomysły, według Buterina, mogłyby pomóc złagodzić to ryzyko poprzez subsydiowanie współpracy między różnymi częściami ekosystemu, takimi jak platformy skalowania warstwy 2 i portfele kryptowalut, które w przeciwnym razie mogłyby być zachęcane do działania w sposób konkurencyjny.

Podejście to jest zgodne z szerszą wizją Buterina dotyczącą blockchaina jako przestrzeni, w której różnorodne podmioty mogą skuteczniej współpracować, nie ulegając presji centralizacji. Wdrażając pluralistyczne mechanizmy, ekosystemy blockchain mogą zachować swój zdecentralizowany etos, jednocześnie poprawiając zarządzanie i alokację zasobów.

Wpływ Buterina na blockchain i DeFi

Dodajmy, że współzałożyciel Ethereum zawsze był bardzo aktywny w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaki problemów związanych z blockchainem i zdecentralizowanymi finansami, często oferując rozwiązania dla wielu z nich. W 2023 r. wspólnie z naukowcami z Cornell University Buterin badał, jak powstrzymać główny problem stojący przed zdecentralizowanymi systemami, którym są ataki wykorzystujące łapówki w inteligentnych kontraktach. Z kolei W lipcu br. deweloperzy Ethereum przedstawili nową propozycję ulepszenia Ethereum, EIP-7732, która ma na celu przegląd procesu walidacji bloków i przyspieszenie łańcucha bloków w następstwie nacisku współzałożyciela Ethereum na szybsze czasy potwierdzania transakcji.

Warto też przypomnieć, że we wrześniu 2022 r. Ethereum z powodzeniem przeszło na konsensus proof-of-stake i przyjęło podejście skoncentrowane na warstwie 2 do skalowania warstwy bazowej sieci.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz