Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) w Hongkongu oraz lokalne organy ścigania wydały ostrzeżenie przed podmiotem podszywającym się pod giełdę krypto MEXC Global.
MEXC Global to międzynarodowa giełda, która umożliwia handel różnymi cyfrowymi aktywami, takimi jak bitcoiny, ethereum, oraz wiele innych kryptowalut. Platforma oferuje zaawansowane narzędzia handlowe, takie jak zamówienia typu limit, stop loss, oraz margin trading.
Kolejne krypto oszustwo
Wiadomo już, że oszuści „udają” wspomnianą wyżej działającą zgodnie z prawem platformę handlu aktywami wirtualnymi (VATP) i wabią niczego niepodejrzewające ofiary do udziału w czymś, co w rzeczywistości jest oszustwem inwestycyjnym. Przestepcy używają linków z adresami zaczynającymi się od „mexc” i kończącymi się losowymi alfabetami podobnymi do linków phishingowych.
SFC umieściła MEXC i powiązane z nią strony internetowe na specjalnej liście w wyniku wymiany informacji z lokalną policją. Wspólnie oba podmioty kierują grupą roboczą zajmującą się monitorowaniem i badaniem nielegalnych działań w przestrzeni wirtualnych aktywów.
Oszuści nawiązywali kontakt z nieświadomymi zagrożenia ofiarami za pomocą mediów społecznościowych oraz komunikatorów internetowych pod pretekstem przekazania bezpłatnych porad inwestycyjnych. Następnie przestępcy przekierowywali swych rozmówców na na strony internetowe obsługiwane przez MEXC w celu zakupu kryptowalut. Następnie osoby te były proszone o zdeponowanie środków na określonych rachunkach bankowych w celach inwestycyjnych.
Zobacz też: Nadchodzi największy kryzys na rynku nieruchomości od 17 lat
„Oferty zbyt dobre, by były prawdziwe”
Policja w Hongkongu podjęła już odpowiednie kroki mające na celu zablokowanie dostępu do stron internetowych obsługiwanych przez MEXC. Istnieją jednak uzasadnione obawy, że przestępcy mogą w dalszym ciągu tworzyć strony internetowe o podobnych nazwach domen. Dlatego też władze apelują: należy zachować ostrożność i być czujnym, by nie stać się ofiarą opisanych przez nas wyżej oszukańczych praktyk. „Proszę też zwracać uwagę na możliwości inwestycyjne, które są zbyt dobre, by mogły być prawdziwe” – napisano w komunikacie.
Organ regulacyjny stwierdził również, że nieuczciwe, nielicencjonowane platformy często przyjmują nazwy podobne do legalnych podmiotów, aby wprowadzić inwestorów w błąd.
Może Cię zainteresować: