W dniu dzisiejszym Rada Europy dodała rosyjską giełdę kryptowalut Garantex do swojego szesnastego pakietu sankcji.
W oficjalnym komunikacie Rada Europy poinformowała, że po raz pierwszy na listę sankcji trafiła giełda kryptowalut z siedzibą w Rosji, mająca powiązania z rosyjskimi bankami objętymi wcześniejszymi restrykcjami.

To nie pierwsze sankcje dla Garantex
Sankcje mają na celu zwalczanie podmiotów omijających restrykcje UE, często za pośrednictwem państw trzecich. Objęto nimi również podmioty zagraniczne, które bezpośrednio wspierają rosyjską machinę wojenną.
Nie jest to pierwsza akcja przeciwko Garantexowi. W kwietniu 2022 roku amerykański Departament Skarbu, a dokładniej Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC), objęło rosyjską giełdę sankcjami za umożliwianie transakcji związanych z działalnością przestępczą. Garantex został oskarżony o współpracę z grupami hakerskimi i rynkami darknetowymi, w tym z rosyjską grupą ransomware Conti oraz platformą Hydra, która została zamknięta w 2022 roku.
Decyzja Unii Europejskiej o objęciu Garantex sankcjami jest częścią szerzej zakrojonego pakietu restrykcji. W jego ramach nałożono sankcje na 48 osób oraz 35 podmiotów wspierających działania wojenne Rosji. Nowe ograniczenia mają utrudnić giełdzie działalność międzynarodową, ograniczając jej dostęp do globalnych systemów finansowych i utrudniając użytkownikom spoza Rosji korzystanie z jej usług.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu 2024 roku brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) rozbiła szeroko zakrojoną rosyjską operację prania pieniędzy, która w czasie pandemii przenosiła miliardy dolarów przez siatki handlarzy narkotyków. Akcja, nazwana „Operacją Destabilise”, ujawniła powiązania między rosyjskimi elitami, cyberprzestępcami i zorganizowaną przestępczością w ponad 30 krajach. Była to jedna z największych operacji przeciwko praniu pieniędzy w ostatniej dekadzie. W jej wyniku aresztowano 84 osoby na całym świecie, w tym 71 w Wielkiej Brytanii. Wśród zatrzymanych znaleźli się kluczowi kurierzy finansowi, tacy jak Fawad Saiedi i Semen Kuksow, którzy transferowali miliony dolarów pochodzących z handlu narkotykami.
UE rozszerza sankcje na kolejne podmioty
Nowe unijne sankcje obejmują firmy pomagające Rosji w obchodzeniu restrykcji handlowych, trzy przedsiębiorstwa zajmujące się transportem rosyjskiej ropy oraz chińskiego dostawcę obrazów satelitarnych, oskarżanego o wspieranie rosyjskiego wojska. Na liście znalazły się także rosyjskie media rozpowszechniające propagandę Kremla. W sumie Unia Europejska objęła sankcjami ponad 2 400 osób i podmiotów powiązanych z Rosją. Unijni urzędnicy podkreślili, że w razie potrzeby są gotowi nałożyć kolejne restrykcje w celu dalszego osłabienia zdolności finansowych Rosji.