Pastor z Kolorado przyznał się, że zarobił 1,3 miliona dolarów sprzedając kryptowaluty. Śledczy mówią wprost: to było oszustwo.
Eligio „Eli” Regalado oraz Kaitlyn Regalado z Denver stworzyli, wprowadzili na rynek i sprzedali kryptowalutę członkom społeczności chrześcijańskiej INDXcoin. To oficjalna informacja, którą podał do wiadomości stanowy komisarz ds. papierów wartościowych.
Kryptowaluty w kościele
Biuro Prokuratora Generalnego stanu Kolorado złożyło skargę w sądzie rejonowym w Denver. W dokumencie stwierdzono, że od czerwca 2022 r. do kwietnia 2023 r. INDXcoin zebrał prawie 3,2 miliona dolarów od ponad 300 osób.
W oświadczeniu wideo opublikowanym online jako „odpowiedź na pozew” pastor stwierdził, że pół miliona z 1,3 miliona dolarów trafiło do Internal Revenue Service – agencji rządowej USA zajmującej się ściąganiem podatków. Z kolei kilkaset tysięcy dolarów przeznaczono na – jak to określił – „przebudowę domu, którą Pan kazał nam zrobić”.
„Tak więc wszystko zaczęło się od tego, że Pan powiedział nam w 2021 roku, abyśmy odeszli od naszej firmy marketingowej. I powiedział: „Zrobię coś nowego”. A potem zabrał nas do tej kryptowaluty. (…) Cóż, kiedy pieniądze napływały, sialiśmy je i na początku były to setki dolarów, potem tysiące dolarów, potem dziesiątki tysięcy dolarów. Pieniądze napływały. (…) Zawsze mieliśmy wrażenie, że Bóg nam wszystko zapewni, że źródło nigdy się nie kończy, że Bóg robi coś nowego. I że nie mamy się czym martwić. (…) Uwierzyliśmy Bogu na słowo (…). Modlimy się i nadal wierzymy, że Bóg uczyni cud. Bóg uczyni cud w sektorze finansowym” – opowiada w nagraniu Regalado.
Pastor twierdzi, że zebrane pieniądze są uważane przez państwo za bezwartościowe, ponieważ „nie ma już wyjścia dla tych, którzy kupili kryptowalutę”. Mężczyzna uważa również, że „ludzie nie byli w stanie wypłacić swoich pieniędzy, ponieważ giełda zawiodła”.
Zobacz też: Co z tym złotem? J.P. Morgan opublikował kolejną prognozę
Wierni i kupujący
Regalado i jego żona prowadzą internetowy kościół Victorious Grace Church. Po przeanalizowaniu dokumentacji bankowej pary Tung Chan, stanowy komisarz ds. papierów wartościowych, stwierdził, że pozyskane przez nich pieniądze zostały wykorzystane na zakup luksusowego SUV-a, biżuterii, luksusowych torebek, stomatologię estetyczną, wynajem luksuwoeej łodzi, przejażdżki na skuterach śnieżnych oraz przebudowę domu.
– Nasz pozew opiera się na twierdzeniu, że pan Regalado wykorzystał zaufanie i wiarę swojej własnej społeczności chrześcijańskiej i obiecywał im bogactwo sprzedając im zasadniczo bezwartościowe kryptowaluty – powiedział komisarz Chan.
Może Cię zainteresować: