Ruszyło polowanie na USDT. Wiemy kto na Wall Street wspiera Tethera

Po śledztwach i zidentyfikowanych naruszeniach podmiotów Paxos (BUSD) oraz Circle (USDC), regulatorzy mogą skoncentrować się na największym emitencie stablecoinów. CoinDsek wnosił o zgodę na wydanie przez Tether dokumentów ujawniających rezerwy w interesie publicznym. Tether sprzeciwił się zaangażowaniu w sprawię przez CoinDesk, prosząc sąd o zachowanie rezerw w tajemnicy w obawie przed konkurencją. Sąd niemal wykpił petycję Tethera odrzucając ją w całości. Tether spędził prawie dwa lata walcząc z nowojorskim prokuratorem generalnym, próbując przekonać go do dokumentów, które rzekomo miałyby ściągnąć z emitenta obowiązek publicznego ujawnienia… I przegrał.

Największy stablecoin, któremu użytkownicy ufają, że posiada równowartość amerykańskiego dolara de facto nigdy nie był audytowany w ciągu 9 lat swojego istnienia. Tether jest trzecią największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej i najczęściej handlowaną pod względem wolumenu. Poza decyzją sądu możemy też zauważyć, że atmosferę wokół Tethera / USDT podgrzewa tuba medialna instytucji z USA, The Wall Street Journal i Forbes. W końcu nadszedł czas na polowanie?

CoinDesk vs Tether

Próba zablokowania CoinDesk z czerwca 2021, w którym ten zwrócił się z prośbą o dokumentację rezerw posiadanych przez Tethera stablecoinów została w piątek odrzucona przez nowojorski sąd. Prośby powiązanego z Tetherem, uczestniczącego w sprawie iFinex obejmowały nieujawnienie rezerwy zarówno giełdy kryptowalut Bitfinex oraz samego emitenta USDT, Tethera. Finał? Coindesk zdobywa materiały na temat tego, jakie aktywa wspierały Tether podczas dochodzenia NYAG jeszcze w 2021 roku.

https://twitter.com/cryptoawos/status/1624233757141245952

Tether chciał uzyskać zgodę na zablokowanie szczegółów na temat jego rezerw i pokrycia. Co na to nowojorsk sąd? ’Petycja zostaje niniejszym odrzucona i oddalona w całości’. Tetherowi pozostało tylko się odwoływać. Sędzia Laurence Love orzekł, że odmówi i odrzuci petycję firm o zablokowanie wniosku tzw. ’Freedom of Information Law (FOIL)’ do biura prokuratora generalnego stanu Nowy Jork (NYAG). Tether nie udowodnił przed sądem, że w razie ujawnienia poniesie „istotną szkodę konkurencyjną”, która mogłaby go ochronić przed udostępnieniem wglądu do swoich rezerw, przekazał sędzia L.Love w orzeczeniu wyroku, w piątek. Amerykański sędzia dodał też, że przejrzał materiały złożone przez firmy kryptowalutowe i nie znalazł „absolutnie żadnych pozycji”, które można byłoby określić jako zastrzeżone lub nieprzeznaczone do ujawnienia. Sędzia wskazał również, że wątpi by próbujący się bronić Tether mógł mogliby opracować lepszy protokół, nawet gdyby próbował.

To właśnie biuro NYAG prowadziło dochodzenie w sprawie Tether i Bitfinex w związku z zarzutami, że USDT który emituje Tether, nie był wystarczająco wspierany rezerwami przynajmniej od połowy 2019 r. do początku 2021 r. USDT jest największym na świecie stablecoinem, wartym na tą chwilę mniej więcej 68 miliardów dolarów, i wciąż jest fundamentem infrastruktury całego ekosystemu kryptowalut ułatwiającym przepływ pieniędzy na całym świecie oraz handel kryptowalutami i tokenami. Przypomnijmy, że niebawem Paxos związany z BinanceUSD (BUSD) i Circle (USDC) mają otrzymać tzw. Wells czyli komunikaty w których regulatorzy opiszą wykryte nadużycia i wykroczenia.

Dawid Muszyński, założyciel sieci kantorów FlyingAtom podzielił się trafną opinią na temat potencjalnego skutku ew. zakazu stablecoinów. Oznaczać to będzie, że transakcje na rynku crypto znów denominowane będą prawdopodobnie w BTC/ETH, a to może znacznie podnieść wolumen transakcyjny, co za tym idzie cenę obydwu kryptowalut. Inwestorzy znów będą zmuszeni najpierw nabywać BTC lub ETH by handlować innymi kryptowalutami. Tak jak miało to miejsce kiedyś. Czy czeka nas powrót do przeszłości?

Co wie The Wall Street Journal?

Według doniesień WSJ, Tether Holdings Ltd tj. ukrywajacy się w cieniu tajny właściciel stablecoina Tether z siedzibą w Hongkongu, korzysta z usług instytucji z Wall Street, Cantor Fitzgerald by nadzorować swój portfel obligacji o szacowanej wartości 39 miliardów dolarów, według osób zaznajomionych ze sprawą. Szczegóły dotyczące tego, jak Tether zarządza tymi aktywami, nie były powszechnie znane podobnie jak nie jest jasne jakiego rodzaju to obligacje. Tether i Cantor Fitzgerald wciąż nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Co wiemy jeszcze?

Tether został poddany kontroli i zapłacił kary za to, jak zarządza i co mówi o aktywach wspierających jego stablecoina. Próbował rozwiać pytania dotyczące swoich udziałów, publikując raporty wielu firm księgowych. Zaczęła przenosić swoje rezerwy do domu maklerskiego na Wall Street pod koniec 2021 roku, mniej więcej w czasie, gdy osiągnął wstępną ugodę z regulatorem, powiedziała WSJ jedna z zaznajomionych ze sprawą osób. Papiery wartościowe mają być częścią 69 miliardów dolarów obligacji, gotówki i pożyczek, które wspierają Tether. To nie powinno dziwić, że firma posiada obligacje – w końcu lepsze obligacje generujące potencjalne dodatkowe odsetki od trzymania gotówki, zgadza się? Ale nie jest jasne jak wygląda obecnie portfel Tethera i w jaki sposób rok 2022 wpłynął na jego wartość oraz inne instrumenty jako jego składową część.

Stabilność Tethera

Każde USDT ma być zawsze warte 1 USD to krytyczny element de facto zależny d wiary inwestorów w aktywa, które wspierają Tether. To czyni firmę podobną do bardziej tradycyjnej instytucji finansowej, takiej jak bank lub fundusz rynku pieniężnego. I podobnie jak te instytucje, wymaga wyrafinowanego zarządzania portfelem, strategii handlowych i przejrzystości – której wciąż brak. Portfel Tethera wskazuje, że niektóre firmy na Wall Street są skłonne wykroczyć poza obawy dotyczące regulacji i zarządzania, które charakteryzują przestrzeń kryptowalutową, aby uzyskać szansę na zarządzanie miliardami dolarów w aktywach, które zgromadziły niektóre firmy kryptowalutowe. Amerykańskie organy regulacyjne powiedziały bankom w styczniu, że będą ostrożnie analizować propozycje banków dotyczące zaangażowania się w rynek kryptowalut po serii niepowodzeń firm z branży.

Amerykańskie instytucje finansowe niechętnie angażowały się w działalność Tethera. W 2017 roku bank Wells Fargo przestał przetwarzać przelewy firmy jako bank korespondencyjnego, korzystajęcego z tajwańskich kont. Pomimo znaczenia Tether dla ekosystemu kryptowalut, firma nie podzieliła się wieloma informacjami na temat swojej własności i udziałów. Zwróciła się do sądów o uniemożliwienie ujawnienia nazwiska swojego głównego zarządzajęcego inwestycjami oraz upublicznienie szczegółowych informacji na temat swoich udziałów poprzez wnioski o otwarcie rejestrów. W zeszłym tygodniu The Wall Street Journal poinformował, że 86% firmy jest własnością czterech mężczyzn, a jej kadra kierownicza ma niewielkie doświadczenie w tej skali finansów, co w przeszłości najczęściej doprowadziło do błędów, oszustw lub nadużyć w zarządzaniu.

Gigant na glinianych nogach. Czy na pewno?

W 2021 roku Tether i powiązane z nim firmy zapłaciły łącznie 61 milionów dolarów, aby rozliczyć dwa dochodzenia, które wykazały, że Tether regularnie błędnie przedstawiał opinii publicznej prawdziwy stan swoich rezerw w latach 2016-2019. Jedna z tych ugód zakazała również firmie oferowania swoich produktów i usług mieszkańcom Nowego Jorku. Firma powiedziała, że nie działa już w USA ani nie pozwala użytkownikom z siedzibą w USA na korzystanie z platformy. Tether nigdy nie opublikował zaudytowanych danych finansowych. Przez jedną z ugód zaczął publikować więcej informacji o swoich udziałach.

Tether opublikował najnowsze dane w zeszły czwartek, mówiąc, że zakończył 2022 rok z 67 miliardami dolarów w swoich rezerwach wspierających 66,1 miliardów dolarów wyemitowanych przez Tether po wygenerowaniu 700 milionów dolarów zysków w 4Q 2022 roku. Firma powiedziała, że nie posiadała już żadnych papierów komercyjnych, zmniejszyła ekspozycję na pożyczki i że posiadane przez nią amerykańskie obligacje skarbowe o wartości 39,2 miliarda dolarów stanowiły 59% jej portfela. Reszta jej aktywów obejmowała miliardy dolarów trzymane w funduszach rynku pieniężnego, gotówce, umowach reverse repurchase, obligacjach korporacyjnych i metalach szlachetnych.

Powiązania z Cantor Fitzgerald

https://twitter.com/Bitfinexed/status/1624149374648344591

Cantor Fitzgerald to prywatna globalna firma finansowa, która jest jednym z największych pośredników dla inwestorów oraz traderów z Wall Street i od lat interesuje się kryptowalutami. W 2017 roku firma powiedziała, że będzie oferować kontrakty futures powiązane z ceną BTC na małej giełdzie futures, którą prowadzi. Jednostka stowarzyszona Cantora, BGC Partners planuje uruchomienie giełdy kryptowalutowej do pierwszego kwartału 2023 roku. Przynajmniej tak mówił dyrektor naczelny Howard Lutnick, w zeszłym roku podczas telekonferencji z analitykami.

Agresywność Cantor Fitzgerald w przeszłości zaprowadziła ją do najbardziej ryzykownych strategii biznesowych. W 2016 r. powiązana z firmą spółka zajmująca się hazardem sportowym zapłaciła 22,5 mln dolarów, aby uregulować dochodzenie w sprawie jej zaangażowania w nielegalny hazard i pranie pieniędzy. Zatrudniając ją, Tether zyskał kontakt z instytucją, która ma doświadczenie na rynku obligacji skarbowych. Cantor jest jednym z 25 tzw. primary dealerów na rynku US Treasurys. Status ten pozwala im na transakcje bezpośrednio z Bankiem Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku i gwarantować sprzedaż amerykańskiego długu rządowego.

Według Forbes, poza Cantor Fitzgerald ogromną część swoich rezerw przetransferował do Capital Union Bank po zawarciu ugody z nowojorskimi regulatorami w sprawie roszczeń, że fałszywie przedstawiał swoje aktywa. Oto, czego możemy się dowiedzieć o CUB, z siedzibą na Bahamach (Nassau).

Idealne miejsce do przechowywania miliardów dolarów, prawda?

Plecy na Wall Street

Choć Tether może mieć tzw. 'plecy’ na Wall Street nie zapominajmy, że instytucje konkurują między sobą. W granicach domysłów można uznać, że może istnieć duży podmiot któremu zależy na ujawnieniu nieprawidłowości w działaniu Tether Holdings. Aktywa tego podmiotu mogą przekraczać wartość Tethera i Cantor Fitzgerald razem wziętych. Nie jest wciąż jasne jaka przyszłość czeka Tetehra i czy znów ew. zakończy się na karze finansowe za domniemane podobne wykroczenia jakich firma dopuszczała się w okresie 2016-2019.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinKryptowalutyregulacjeStablecoinTether (USDT)USDT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz