Senator Cynthia Lummis nie od dziś uważana jest za jednego z największych zwolenników kryptowalut wśród osób będących u władzy. Tym razem jednak wyjątkowo zaskoczyła opinię publiczną. Powód? W wywiadzie dla telewizji CNBC stwierdziła, że Stany Zjednoczone powinny sprzedać zasoby złota i zamienić je na Bitcoin. Według niej takie posunięcie mogłoby wzmocnić pozycję dolara jako globalnej waluty rezerwowej oraz zmniejszyć gigantyczny dług publiczny.
Czy Bitcoin zastąpi złoto? Lummis proponuje strategiczną rezerwę BTC w miejsce złotego skarbca
Senator zaproponowała, aby FED sprzedał część swoich rezerw złota, trzymanych na poziomie wycen z lat siedemdziesiątych i zainwestował te środki w największą z kryptowalut. „Bitcoin to cyfrowy odpowiednik złota. Strategiczna rezerwa BTC pozwoliłaby zakorzenić go jako nowy standard” – przekonywała Lummis.
Jej pomysł, choć rewolucyjny, nie jest niczym nowym. Rozpędu nabrał jednak dzięki oficjalnemu wsparciu prezydenta elekta Donalda Trumpa. Podczas konferencji Bitcoin 2024 w Nashville zapowiedział on stworzenie „bitcoinowego skarbca narodowego”, który uczyni USA „kryptowalutową stolicą świata”.
Według senator Lummis rząd mógłby zwiększyć swoje zasoby BTC bez dodatkowego zadłużania się. Wystarczyłoby przeliczyć złoto z ksiąg FED na aktualną wartość rynkową, a następnie sprzedać je i zainwestować w Bitcoin.
Propozycja ma na celu rozwiązanie problemu długu narodowego USA poprzez nabycie 200 000 BTC rocznie i zbudowanie rezerwy miliona monet. Lummis planuje utrzymać ją przez 20 lat, po czym Bitcoin zostałby upłynniony w celu spłaty długu.
Bitcoiny są, ale powinno być ich znacznie więcej
Nie jest jednak tak, że rząd Stanów Zjednoczonych jest kompletnie pozbawiony Bitcoinów. Posiadają oni około 203 000 BTC, głównie z konfiskat majątkowych. Zdaniem pani senator liczba ta powinna znacząco wzrosnąć. „Nie musimy używać nowych dolarów, aby zbudować tę rezerwę – wystarczy mądrze gospodarować istniejącymi zasobami” – dodała.
Według Lummis taki krok nie tylko wzmocniłby pozycję USA na rynku kryptowalut, ale także przyciągnąłby kapitał z całego świata. Wszystko to w momencie, gdy Bitcoin osiąga rekordowe poziomy, prawdopodobnie zbliżając się do psychologicznej bariery 100 000 dolarów.
Temat narodowej rezerwy w kryptowalucie Bitcoin na pewno nie był głównym orężem Donalda Trumpa w walce o fotel prezydenta. Niemniej jednak taka perspektywa rozbudziła nadzieję inwestujących w kryptowaluty i zwolenników decentralizacji. Na dziś wydaje się jednak, że pomysł ten na bliżej nieokreślony czas trafił do prezydenckiej lodówki. Czy Bitcoin Act 2024 zaproponowany przez senator Cynthię Lummis znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Pomysł wywołuje mieszane reakcje. Z jednej strony Bitcoin zyskuje na wartości szybciej niż jakiekolwiek inne aktywo w historii. Z drugiej – jego zmienność budzi wątpliwości w kontekście tak fundamentalnym jak narodowe rezerwy.