Amerykański sędzia oddalił właśnie pozew zbiorowy przeciwko zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Ta pozornie mała decyzja może okazać się precedensowa w innym sporze prawnym, który rozgrywa się pomiędzy Komisją Papierów Wartościowych i Gieład a giełdą kryptowalut Coinbase.
Decyzja w sprawie Uniswap. Pozew oddalony
30 sierpnia Sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych Katherine Polk Failla zdecydowała o oddaleniu pozwu zbiorowego przeciwko zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Przypomnijmy czego dotyczyła sprawa. W kwietniu 2022 roku sześć osób, które nabył tokeny na Uniswap złożyło pozew zbiorowy przeciwko giełdzie. Zarzucili oni Uniswap, że kontrolował pulę płynności w protokole, w tym również te stworzone przez oszustów, na którym stracili pieniądze. Wobec czego zażądali unieważnienia transakcji oraz odszkodowania. Jednak sędzia Katherine Polk Failla napisała w uzasadnieniu wyroku, że ETH i Bitcoin traktuje jako „towary kryptograficzne”. To rozróżnienie było również częścią jej uzasadnienia dla oddalenia sprawy. Failla stwierdziła, że nie przekonuje ją argument, że sprzedaż tokenów Uniswap podlega ustawie o giełdach. Taka precedensowa treść uzasadnienia wyroku może mieć ogromne znaczenie dla innych podobnych spraw, które toczą się przeciwko kryptowalutowym giełdom.
Zobacz też: Przełomowa kara w branży reklamowej. UOKiK ukarał za kryptoreklamę na Instagramie. Oberwał znany sportowiec
Precedensowa decyzja zmieni linię orzeczniczą sądów?
Chociaż komentarz sądu nie stanowi odrębnego orzeczenia w sprawie klasyfikacji prawnej Ether w USA, to pojawia się w momencie, gdy toczą się inne podobne spory. Dlatego niewykluczone, że to orzeczenie okaże się drogowskazem dla innych. W ostatnich latach dwa amerykańskie organy nadzoru finansowego, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary, spierały się o jurysdykcję dotyczącą kryptowalut. Przewodniczący SEC Gary Gensler stwierdził kiedyś, że „wszystko inne niż Bitcoin” jest papierem wartościowym podlegającym kompetencjom jego agencji. Tymczasem CFTC zgłosiła roszczenia do ETH i innych kryptowalut jako towarów – w związku z pozwem złożonym w marcu przeciwko Binance w związku z rzekomymi naruszeniami ustawy o giełdach towarowych. Jednak amerykańscy prawodawcy nie podjęli jeszcze decyzji, w jaki zakres kontroli na kryptowalutami będzie miał SEC lub CFTC oraz w jaki sposób je traktować.
Może Cię zainteresować: