Ukraiński parlament uchwalił przepisy, które legitymizują i regulują aktywa kryptowalutowe w kraju.
Projekt ustawy legalizującej kryptowaluty przeszedł wczoraj (8 września) w drugim czytaniu. Do tej pory kryptowaluty i tokeny cyfrowe znajdowały się na Ukrainie w stanie swoistego, regulacyjnego zawieszenia.
Według „Kyiv Post” 276 ukraińskich prawodawców głosowało za ustawą o wirtualnych aktywach 3637, która teraz toruje drogę do ram regulacyjnych i szerszej akceptacji.
Po uchwaleniu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nowe przepisy zapewnią ochronę inwestorom lokującym swój kapitał w aktywa cyfrowe i powierzającym go giełdom.
Ukraina otwiera się na kryptowaluty
Według Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukraina zamierza otworzyć rynek kryptowalut dla firm i inwestorów do 2022 roku. Zanim jednak to nastąpi, parlament musi uchwalić zestaw ustaw i nowelizację Kodeksu Podatkowego i Kodeksu Cywilnego. Eksperci stwierdzili:
„Ustawa określa aktywa wirtualne jako aktywa niematerialne wyrażone w formie danych elektronicznych. Wyjaśnia również, czym jest portfel na wirtualną walutę i klucz prywatny – terminy te nigdy nie były używane w ukraińskim prawodawstwie”.
W obecnej sytuacji kryptowaluty nie mogą być wykorzystywane jako płatności za towary lub usługi, aczkolwiek traderzy i inwestorzy mogą je kupować i sprzedawać na giełdach w kraju. Nowe prawo pozwoli firmom związanym z kryptowalutami działać legalnie na Ukrainie. Rząd planuje utworzyć kolejny organ regulacyjny, który będzie odpowiedzialny za wydawanie firmom zezwoleń na prowadzenie działalności.
Według Mychajło Fiodorowa, ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej, handel kryptowalutami jest wśród obywateli tego kraju bardzo popularny, a dzienny obrót wynosi około 37 000 USD. Dodał, że „tylko kilka krajów na świecie zalegalizowało aktywa cyfrowe – Niemcy, Luksemburg, Singapur. Ukraina będzie jednym z nich”.
Oleg Kurchenko, dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binaryx, skomentował, że uregulowanie rynku „zmniejszy stereotypowe podejście do kryptowalut i pomoże im stać się normalnymi instrumentami finansowymi”.