Keonne Rodriguez i William Lonergan Hill, współzałożyciele znanego portfela kryptowalutowego Samourai Wallet, zostali aresztowani pod zarzutem prania pieniędzy i prowadzenia nielegalnej działalności przekazów pieniężnych. Aplikacja jest już w rękach federalnych, zniknęła też ze sklepu Google Play. Za tego typu oskarżenia założycielom grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Samourai Wallet rytualnie ścięty przez amerykańskiego Szoguna
Samourai Wallet już od 2015 roku znane było kryptowaluciarzom z intensywnych działań na rzecz zapewnienia anonimowości swoim użytkowników. Ich portfel kryptowalutowy oferował usługi mieszania (ang. mixer) tzn. rozdrabniania, mieszania i rozsyłania funduszy po łańcuchu bloków, co w teorii miało uniemożliwić śledzenie transakcji.
Według Departamentu Sprawiedliwości USA, aplikacja pozwoliła na wykonanie „nielegalnych transakcji” na kwotę ponad 2 miliardów dolarów amerykańskich oraz na de facto wypranie ponad 100 milionów USD na rynkach darknetu, takich jak Silk Road czy Hydra Market. Jak twierdzą śledczy, umożliwiła też ona swobodną działalność rosyjskim oligarchom.
“Oferując Samourai jako usługę zapewniającą ochronę prywatności, oskarżeni wiedzieli, że jest to raj dla przestępców, którzy mogą angażować się w pranie pieniędzy na dużą skalę i uchylanie się od sankcji” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości.
Serwery Samourai Wallet, które znajdowały się w Islandii, zostały całkowicie przejęte przez władze publiczne, a sama aplikacja usunięta ze sklepu Google Play. Rodriguez został zatrzymany w Pensylwanii, a Hill w Portugalii. Obaj zostaną postawieni przed sądem, przy czym Hill oczekuje na ekstradycję do USA.
Kara za pasywny współudział
Keonne Rodriguez, absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, i William Lonergan Hill, który studiował w Francuskim Narodowym Konserwatorium Sztuk, są nie tylko współzałożycielami Samourai Wallet, ale także byli dyrektorami brytyjskiej firmy Katana Cryptographic LTD, spółki obecnie rozwiązanej. Hill zajmował również stanowisko CTO w Soie LLC, firmie inwestującej w projekty związane z prywatnością.
Porównania do sprawy Tornado Cash i jej współtwórców: Romana Stroma i Aleksieja Pertseva który także ma problemy z władzami USA, są nieuniknione. Tornado był pierwszym mikserem który poczuł na sobie ciężki but Wujka Sama, padały wręcz oskarżenia o proces pokazowy. W obydwu przypadkach zarzuty nie dotyczą aktywnego współuczestnictwa w nielegalnym procederze, a samego faktu że tacy a tacy ludzie stworzyli daną aplikację która później została wykorzystana przez niewłaściwych ludzi.
Przypadek Samourai Wallet jest kolejnym przyczynkiem do debaty na temat roli i odpowiedzialności twórców narzędzi cyfrowych w walce z przestępczością. Jak dalece można rozciągnąć odpowiedzialność twórców oprogramowania za jego użycie przez przestępców? To pytanie pozostaje otwarte, a odpowiedź na nie z pewnością będzie miała długofalowe konsekwencje dla przyszłości technologii blockchain i prywatności w internecie.