Twórca Internet Computer atakuje Ethereum i Polkadot

Założyciel Dfinity, Dominic Williams, skrytykował powstający ekosystem rozwiązań warstwy drugiej Ethereum za narażanie użytkowników na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa.

Można prościej?

Dominic Williams, założyciel firmy Dfinity i jej sieci Internet Computer, przypuścił atak na rozwiązania skalujące zaproponowane przez Polkadot i Ethereum.

Samozwańczy „maksymalista blockchain” skrytykował rozwijający się ekosystem rozwiązań skalowania warstwy drugiej Ethereum, opisując go jako zaczynający przypominać śmiesznie skomplikowaną „maszynę Rube Goldberga” „aplikacji chmurowych drugiej warstwy”.

Williams zapewnił, że warstwy drugie powodują problemy dla użytkowników Ethereum i narażają ich na luki w zabezpieczeniach stron trzecich. Podkreślił, że ponad połowa węzłów Ethereum jest obsługiwana przez Amazon Web Services:

„Wiele z tych sieci Proof of Stake, w które ludzie obecnie inwestują, to tak naprawdę tylko aplikacje chmurowe warstwy drugiej — uważamy to za dość rozczarowujące. Blockchain nie powinien działać w Amazon Web Services, gdzie ktoś może ukraść klucze walidatora i zrobić różne złe rzeczy”.

Kwestia śledzenia i bycia śledzonym

Williams twierdzi, że gdy użytkownik uzyskuje dostęp do łańcucha bloków za pośrednictwem chmury, „musi pobrać MetaMask z Amazon lub coś, co pozwala go śledzić”.

Starał się skontrastować to z protokołem tożsamości internetowej Dfinity, który, jak twierdzi, „nie może cię śledzić”, w przeciwieństwie do MetaMask i wielu innych usług pobranych ze sklepu z aplikacjami.

Założyciel Dfinity podkreślił liczne punkty tarcia i stromą krzywą uczenia się, które wpływają na wrażenia użytkownika na Ethereum, stwierdzając: „Jeśli chcesz masowego przyjęcia blockchain, nie możesz wymagać od ludzi zainstalowania MetaMask, a następnie kupowania eteru od Coinbase — to jest śmieszne. Ludzie muszą wchodzić w interakcje z blockchainem bez posiadania tokenów — tokeny pojawiają się później. To naprawdę duży problem”.

„W tradycyjnym blockchainie bawisz się tworzeniem tych transakcji za pomocą MetaMask lub czegoś w tym rodzaju – to po prostu nie jest dobre user experience”.

Williams atakuje Polkadot

Williams skierował również część swojej krytyki w nadchodzący ekosystem parachainów Polkadot, porównując Relay Chain do „scentralizowanego centrum opłat za przejazd” pośredniczącego między różnymi łańcuchami bloków. Skrytykował również jego wizję shardingu jako nie zapewniającą „zamienności między inteligentnymi kontraktami”.

„DeFi jest tak skuteczne na Ethereum […], ponieważ te smart kontrakty istnieją w jednolitym wszechświecie i wszystkie mogą się ze sobą łączyć — każdy może rozszerzyć system wszystkich innych” – dodał.

Może Cię zainteresować:

BlockchainEthereuminternet computerkusamaparachainpolkadot
Komentarze (0)
Dodaj komentarz